Zdroj: ČT24
Ruské okupační síly vyhodily do povětří vodní elektrárnu Kachovka. V současné době zjišťujeme rozsah škod, rychlost a objem vody a pravděpodobné oblasti zaplavení,“ uvedlo v úterý ráno na Telegramu ukrajinské jižní velitelství. Společnost Ukrhidroenerho později sdělila, že vodní elektrárna byla zcela zničena a nebude možné uvést ji do původního stavu. Výbuch podle ní nastal přímo ve strojovně elektrárny.
O úplném zničení v ruské státní televizi podle médií hovořil i šéf ruské okupační správy v Nové Kachovce Vladimir Leonťjev. Ruská agentura TASS s odvoláním na nejmenovaný zdroj uvedla, že stavba byla zasažena z ukrajinského raketometu Vilcha. Zprávy však nelze nezávisle ověřit.
KYJEV HOVOŘÍ O TERORISMU
Prezident Volodymyr Zelenskyj už svolal mimořádné jednání bezpečnostní rady. „Ruští teroristé. Zničení přehrady vodní elektrárny Kachovka jen potvrzuje celému světu, že je třeba je vyhnat ze všech koutů ukrajinského území,“ uvedl Zelenskyj na Twitteru a připojil video poškozené přehrady.
Ukrajinci podle Papadopulose mluví o „nejhorším terorismu od začátku války“. Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak na sociální síti Telegram napsal, že Rusko se zničením Kachovské přehrady dopustilo „ekocidy“ a že ukrajinské úřady pracují na zajištění bezpečnosti obyvatel.
Ve velkém nebezpečí bylo po zničení Kachovské přehrady 16 tisíc obyvatel, uvádějí Ukrajinci. Podle okupační správy záplavy ohrožují 22 tisíc lidí. Ukrajinské úřady uvedly, že hladina v nádrži klesá rychlostí asi 15 centimetrů za hodinu.
Obyvatele vyzvaly, aby se v co největší míře zásobili vodou. „Voda ohrožuje domovy desítek tisíc lidí. Tvrdě zasaženo bude i město Cherson, které zažívá další noční můru. Velká část města v nížině kolem Dněpru bude zcela jistě zaplavena,“ upozornil zpravodaj ČT Papadopulos.
V Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny už začala evakuace obyvatel. Kritické úrovně má voda podle zdejších ukrajinských vojenských činitelů dosáhnout během pěti hodin, píše ruskojazyčná verze BBC. Ruskem dosazení činitelé v oblasti, která je zčásti okupovaná, tvrdí, že evakuace zatím není potřeba.
OKUPOVANÉ OBLASTI BEZ PITNÉ VODY
„Ruská armáda už několik dlouhých měsíců ostřelovala okolí Kachovské přehrady. Ukrajina tvrdila, že Rusové se snažili vyvolat jakousi situaci ohrožení, kdy by jakýmkoli dnem mohlo hrozit, že se Kachovská přehrada vylije do valu, kterým proudí řeka Dněpr a ve kterém bydlí několik desítek, možná stovek tisíc lidí,“ uvedl zpravodaj ČT Papadopulos.
Podle zpravodaje má situace kolem zničení stavby plusy i minusy pro obě dvě znepřátelené armády. „Pro ruské síly je to výhodné v tom, že prakticky znemožní ukrajinské armádě překročit Dněpr v Chersonské oblasti a zaútočit na levém křídle a postupovat dál Chersonskou oblastí třeba na Melitopol,“ podotkl Papadopulos.
„Ani ruská strana z toho ale nemůže těžit v těch dalších aspektech, protože Kachovská přehrada je klíčová stavba, a když nestojí, tak ty následky jsou dramatické. Okupované oblasti nebudou mít přístup k pitné vodě a nebudou mít možnost obdělávat svá pole u řeky, protože budou zaplavená. Celý Krym se dostává do stavu ohrožení, protože využívá kachovského rezervoáru a povodí řeky Dněpr k čerpání pitné vody,“ konstatoval zpravodaj s odkazem na Krymský kanál.
Rozloha kachovské nádrže je 2100 kilometrů čtverečních a vejde se do ní 18 miliard metrů krychlových vody. Pro srovnání nejrozlehlejší česká přehrada Lipno má necelých padesát kilometrů čtverečních a nejobjemnější Orlík má 720 milionů metrů krychlových. Kachovská přehrada je také na Dněpru poslední, vodu z ní tak už nemá co zadržet, upozornil Vladimír Piskala z vědecké redakce ČT.
„Rusové využívají všech nástrojů k tomu, aby zpomalili nástup ukrajinské protiofenzivy a zabránili zatlačení ruských jednotek dál z okupovaného území,“ okomentoval dění kolem zničené elektrárny na Ukrajině analytik Pavel Havlíček s tím, že se sice zatím neví, zda za akcí stojí Rusové, ovšem nabízelo by se to vzhledem ke skutečnosti, že právě Chersonskou oblastí by nejspíš Ukrajinci chtěli postupovat. „Je to velmi dramatické a ukazuje to, že Rusové se neštítí vůbec ničeho,“ dodal Havlíček.
CHLAZENÍ JADERNÉ ELEKTRÁRNY V ZÁPOROŽÍ V OHROŽENÍ
Voda z Kachovky je používána také v chladicím systému největší jaderné elektrárny v Evropě. Ukrajinská vojenská správa Záporožské oblasti v únoru uvedla, že pokud bude nadále klesat hladina přehrady, bude chlazení Záporožské elektrárny ohroženo.
„Přestože pokles hladiny vody nepředstavuje bezprostřední ohrožení jaderné bezpečnosti, může se stát zdrojem obav, bude-li mu umožněno pokračovat,“ konstatoval tehdy šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi.
Ukrajinský Enerhoatom nyní zdůraznil, že riziko sice existuje, ale situace je v současnosti pod kontrolou.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už loni v říjnu uvedl, že Rusko chystá na Kachovské přehradě útok, který by mohl vést k zatopení Chersonu, který leží nedaleko, i desítek dalších obcí. Ruská okupační správa naopak prohlašovala, že útok na přehradu plánuje Ukrajina.