Léto je tu a s ním každoroční zelená záplava lahodných cuket. Dřív, než se jich celonárodně přejíme a začne čas obdarovávání nejširšího příbuzenstva, pojďme se na jejich pěstování podívat trochu zblízka.
Pěstování cuket je oblíbenou činností mezi zahrádkáři, protože cukety jsou nenáročné na pěstování a nabízejí hojnou úrodu. Pokud máte zájem o zahrádku plnou lahodných cuket, následující tipy vám pomohou při jejich pěstování a supermarkety se mohou jít klouzat!
Výběr a příprava půdy: Cukety potřebují dobře propustnou a živnou půdu. Připravte si záhon nebo vyvýšený větší květináč a přidejte do ní kompost nebo zralý hnůj, aby se zvýšila živnost půdy. Dobrým nápadem je také přidat organické hnojivo s pomalým uvolňováním, které bude zásobovat rostliny živinami během sezóny.
Výsev a sazenice: Cukety můžete buď přímo vysévat do půdy, když se teplota země dostane kolem 15 °C, nebo předpěstovat sazenice. Pokud se rozhodnete pro sazenice, sejte semínka cukety do malých nádob a umístěte je na slunné místo. Po vyrašení prvních listů můžete sazenice přesadit do záhonu nebo do větších květináčů.
Zálivka a hnojení: Ujistěte se, že cukety mají pravidelnou zálivku, zejména během suchých období. Udržujte půdu vlhkou, ale ne přelitou. Cukety mají rády dobře odvodněnou půdu.
Zajištění opory: Cukety jsou plazivé rostliny a mají tendenci se rozprostírat po zemi. Doporučuje se jim poskytnout oporu, jako jsou provazy nebo rošt, aby se zabránilo jejich ležení na zemi. To pomůže ochránit plody před hnilobou a usnadní sběr.
Sběr a recepty: Cukety je nejlepší sbírat, když jsou mladé a velikostí přiměřené. Plody by neměly být příliš velké, protože mohou být tuhé a se spoustou semen. Když sbíráte cukety, použijte nožík nebo zahradnické nůžky a odřízněte je blízko stoneku. To pomůže zachovat stonky a minimalizovat poškození rostliny.
A teď přichází na řadu to nejchutnější – recepty z čerstvých cuket! Existuje mnoho způsobů, jak cukety využít v kuchyni a rozšířit si o jejich lahodnou chuť svůj jídelníček. Zde jsou tři jednoduché a lahodné recepty, které rozhodně doporučujeme zkusit. Určitě si je zamilujete.
Pečené plátky cukety s bylinkami: Nařežte cukety na tenké plátky a poskládejte je na plech vyložený pečicím papírem. Pokapejte je olivovým olejem a posypte čerstvými bylinkami podle svého výběru (například tymiánem, rozmarýnem nebo oreganem). Osolte a opepřete podle chuti. Pečte v předehřáté troubě na 200 °C asi 15-20 minut nebo dokud cukety nejsou zlatě hnědé. Podávejte jako přílohu nebo přidávejte do salátů.
Cuketové těstoviny: Na hrubém struhadle nastrouhejte cukety na tenké nudle. Osolte je a nechte chvilku odležet, aby se vytekla přebytečná voda. Mezitím uvařte těstoviny podle návodu. Na pánvi rozehřejte olivový olej a přidejte nastrouhané cukety. Orestujte je 2-3 minuty, dokud nezměknou a lehce se neosmaží. Přidejte uvařené těstoviny a promíchejte. Přidejte strouhaný parmazán, čerstvý bazalkové lístky a dochuťte solí a pepřem. Podávejte jako lehké a osvěžující jídlo, což je perfektní do těchto veder.
Cuketové placičky: Nastrouhejte cukety na hrubém struhadle a dejte je do cedníku. Přidejte trochu soli a nechte je odležet asi 10 minut, aby odtekla přebytečná tekutina. Poté vytlačte z cuket vodu. Smíchejte nastrouhané cukety s jemně nasekanou cibulí, vejcem, strouhankou a libovolnými bylinkami (například petrželkou nebo koriandrem). Na pánvi rozehřejte olej a vytvořte placičky z cuketové směsi. Opečte z obou stran do zlatova. Podávejte s bylinkovým dipem nebo jogurtem.
Doufám, že tyto recepty vás inspirují k dalšímu využití čerstvých cuket, když už se osvědčené klasiky přejíte. Dobrou chuť!
Co když je cuketa nahořklá?
Pokud se setkáte s nahořklou cuketou, je to zpravidla způsobeno nadměrnou zralostí plodu nebo některými faktory při pěstování.
- Nadměrná zralost: Cukety by se měly sbírat, když jsou středně velké a mladé, obvykle do délky 15-20 cm. Pokud cuketa zůstane na rostlině déle než je doporučeno, může se stát přezrálou azhořknout. Snažte se proto cukety sklízet pravidelně, aby nedosáhly přílišné zralosti.
- Přírodní hořkost: Některé odrůdy cuket mohou mít přirozenou mírnou hořkost. Pokud tedy používáte nějakou specifickou odrůdu, může to být příčina. V takovém případě můžete zkusit jinou odrůdu cukety, která je známá svou sladkou chutí.
- Hořkost z půdy: Nadměrná vlhkost půdy nebo pěstování na kyselé půdě mohou také způsobit, že cukety budou hořké. Ujistěte se, že půda je dobře odvodněná a přiměřeně zásobena živinami. Pokud máte podezření, že je problém s půdou, můžeš zvážit testování pH půdy a případně upravit pH nebo přidat organické hnojivo.
- Stresové podmínky: Cukety jsou citlivé na stresové podmínky, jako je nedostatek vody, nadměrné horko nebo nedostatek živin. Tyto podmínky mohou přispět k hořkosti plodů. Ujistěte se, že cukety mají dostatečnou zálivku, poskytněte jim proto dostatek stínů v horkých dnech a dodržuj doporučený režim hnojení.
Pokud se tedy setkáte s nahořklou cuketou, můžete ji přesto využít v kuchyni. Hořkou chuť lze zmírnit namáčením nastrouhaných cuket do slané vody po dobu 15-30 minut. Poté cukety důkladně opláchněte a použij je v receptech, které vyžadují tepelnou úpravu.
Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/photos/cukety-zelenina-zelen%C3%A1-%C4%8Derstv%C3%BD-1869941/