V úterý bylo ve nemocnicích 2058 lidí s potvrzenou nákazou novým typem koronaviru. V těžkém stavu bylo 288 pacientů. Počet hospitalizovaných je nejvyšší od 7. května. V mezitýdenním srovnání přibylo v nemocnicích 790 lidí s covidem, v těžkém stavu je o 110 pacientů více.
Na sto tisíc obyvatel připadá v Česku za posledních sedm dní 386 nakažených. Takzvané incidenční číslo se od pondělí zvýšilo o 34.
Za posledních sedm dní zemřelo v Česku s covidem 156 lidí. To je zhruba polovina počtu úmrtí za celý říjen. Celkem zemřelo v Česku od propuknutí epidemie loni v březnu 30 840 lidí z více než 1,78 milionu prokazatelně nakažených.
Nejvíce hospitalizovaných je v Moravskoslezském kraji
Nejvíce se infekce šíří na severu Moravy a ve Slezsku. V Olomouckém kraji připadá 572 nově odhalených případů za poslední týden v přepočtu na sto tisíc obyvatel a v Moravskoslezském kraji je to 533.
Je zde také nejvyšší počet hospitalizovaných, jedná se o 495 lidí. Je to zhruba čtvrtina z celkového počtu hospitalizovaných v Česku, kterých je aktuálně 2058. Nemocní leží v 17 zařízeních. Nejvytíženější je Fakultní nemocnice Ostrava, kde se léčí 128 pacientů s covidem. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).
Druhý nejvyšší počet hospitalizovaných má Městská nemocnice Ostrava, 81 pacientů. Zdravotnické zařízení, které nemá infekční oddělení, v úterý oznámilo, že od pátku bude muset začít omezovat plánovanou péči. Důvodem je nedostatek personálu, který musí pečovat o pacienty s koronavirem. Na covidové jednotky nemocnice musí proměňovat pracoviště jiných odborností, například geriatrii, chirurgii či neurochirurgii.
Podobné problémy má i nemocnice v Ostravě-Vítkovicích, která patří do skupiny Agel. Kvůli rostoucímu počtu pacientů začala omezovat rehabilitační plánovanou péči na lůžkách a bude omezovat rovněž chirurgické operace. Právě v Ostravě a okolí je situace podle hygieniků nejhorší.
O velký počet pacientů pečují také v nemocnici ve Frýdku-Místku, kde jich podle hejtmanem zveřejněných dat mají 73. V nemocnici se dnes rovněž rozhoduje o možném omezení plánované péče, které by mohlo nastat od počátku příštího týdne.
Ze 495 hospitalizovaných je jich ve vážném stavu 45, tedy každý 11 hospitalizovaný. V celé republice je to 296 lidí. Na umělou plicní ventilaci je v regionu napojeno 24 lidí, v Česku je to dohromady 127 nemocných. Na přístroji ECMO zajišťujícím mimotělní okysličování krve jsou čtyři pacienti v kraji, polovina z celkově osmi v zemi. Lékaři dlouhodobě upozorňují, že v těžkém stavu jsou především neočkovaní lidé. Jsou mezi nimi i pacienti ve středním věku bez přidružené diagnózy.
Kraj se dlouhodobě potýkal s nižším zájmem o očkování. Z 1,2 milionu obyvatel je plně očkovaná zhruba polovina. Zájem ale v posledních dnech roste. Navzdory původnímu plánu se tak neuzavřelo velkokapacitní očkovací centrum na výstavišti Černá louka v Ostravě. FNO, která ho provozuje, naopak v úterý oznámila, že kvůli velkému zájmu prodlouží jeho otevírací doba.
VZP chce neočkované seniory motivovat příspěvkem na vitamíny
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) nabídne dosud neočkovaným lidem nad 65 let, kteří si nechají vakcínu aplikovat, příspěvek 500 korun na nákup vitamínů a potravinových doplňků v lékárně. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky je asi 403 tisíc seniorů nad 65 let, kteří nejsou očkovaní ani nemoc neprodělali. VZP má neočkovaných seniorů mezi klienty 226 tisíc.
Pětisetkorunový příspěvek na nákup bude pojišťovna vyplácet z Fondu prevence, ze kterého běžně proplácí lidem podobné příspěvky například na očkování, vyšetření těhotných nebo sportovní aktivity. Senioři, kteří se nechají naočkovat do konce února 2022, pak mohou o příspěvek požádat do konce dubna.
S rozesíláním informačních dopisů a e-mailů chce VZP podle tiskové zprávy začít do konce tohoto týdne. Obsahem budou také informace o tom, jakým způsobem se může klient k očkování registrovat prostřednictvím svého praktického lékaře, bezplatné linky 1221 nebo registračního webu ministerstva zdravotnictví.
zdroj: ČT24 Zprávy