Lídři pěti koaličních stran se dnes odpoledne dohodli na svolání mimořádné schůze Sněmovny ke krokům předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová ČTK sdělila, že podpisy potřebné pro svolání schůze by měli šéfové klubů dodat ve středu. Poslanci by se pak měli podle dnešní dohody sejít příští týden. Politici vládních stran kritizují expremiéra Babiše kvůli e-mailu, ve kterém žádal od svých spolupracovníků citlivé informace o ministru zahraničí Janu Lipavském (Piráti).
„Andrej Babiš svým sháněním materiálů na politické oponenty, naposledy ministra Jana Lipavského, prohloubil dno. Přitom pan ministr pouze pravdivě pojmenoval riziko, jaké představuje. Zejména o těchto rizicích chceme ve Sněmovně mluvit,“ řekla Pekarová Adamová ČTK.
„Vytrvalá snaha o ohrožování bezpečnosti a západního ukotvení České republiky, metody připomínající minulý režim a zatahování dětí politických soupeřů do veřejného prostoru se nemohou stát normou. Proto svoláváme mimořádnou schůzi Sněmovny,“ uvedl na sociální síti X premiér Petr Fiala.
Babiš dnes v reakci na rozhodnutí koalice svolat mimořádné jednání kritizoval kabinet. „Lidé v této zemi chudnou, jsme nejhorší v Evropské unii, vláda nezvládá řídit zemi, ale zabývat se budeme jedním soukromým e-mailem. To mluví za všechno,“ uvedl na dotaz ČTK.
Lipavský v neděli v České televizi uvedl, že Babiš začíná být kvůli svým výrokům bezpečnostním ohrožením Česka. Babiš následně v e-mailu svým spolupracovníkům napsal, aby mu o Lipavském připravili podklady, včetně informací o dětech, uvedl v pondělí web Novinky.cz. Koaliční politici Babiše kritizovali za to, že do politického boje zatahuje děti a používá metody komunistické Státní bezpečnosti (StB).
Babiš tvrdí, že nesháněl žádné kompromitující materiály, ale jen podklady z veřejných zdrojů kvůli tomu, aby mohl reagovat na Lipavského výroky o Ukrajině. Později se na síti X omluvil za vulgární výraz, který na adresu šéfa české diplomacie použil, na svém postupu jinak nevidí nic špatného.
Podněty ke svolání mimořádných schůzí podávají většinou opoziční strany, v tomto volebním období hnutí ANO, které k tomu má samo na rozdíl od SPD dostatečný počet poslanců. Vyvolávání takových schůzí koaličními stranami není úplně výjimečné. Naposledy se Sněmovna sešla na mimořádné schůzi svolané z iniciativy vládního tábora v lednu. Poslanci na ní projednali v úvodním kole spornou předlohu o zavedení korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí.
Podnět musí podepsat nejméně 40 poslanců. Předsedkyně dolní komory musí schůzi svolat v termínu do deseti dnů.
Autor: ČTK