Videohra jako průvodce historií. Kingdom Come II zve k výletům za minulostí

VIDEOHRA JAKO PRŮVODCE HISTORIÍ. KINGDOM COME II ZVE K VÝLETŮM ZA MINULOSTÍ

Fenoménem nejen mezi hráči, ale i mezi milovníky historie se stala česká videohra Kingdom Come: Deliverance II. Díky věrnému ztvárnění středověké krajiny, a zejména nyní známých památek v předpokládané podobě z počátku 15. století podobně jako první díl láká k objevování skutečných míst, do nichž tvůrci zasadili její děj. Hra tak nejen baví, ale i vzdělává a inspiruje k výletům.

Obrovský úspěch mezi hráči, ale i mimořádný prodejní ohlas slaví česká videohra s historickými motivy Kingdom Come: Deliverance II. Vývojáři navíc v práci pokračují a v dalších měsících potěší hráče takzvanými DLC – rozšiřujícími přídavky ke stažení, které nabídnou další motivy s novými příběhy.

Hra zasazená do reálného prostředí krajiny v bližším i o něco vzdálenějším okolí Prahy ale nabízí více zážitků, než jsou ty prožívané s příběhy postav. Díky zdařilým pokusům o rekonstrukci historické podoby konkrétních oblastí umožní poznávat, jak nyní známá místa asi vypadala na počátku 15. století.

MÍSTA ZE HRY LÁKAJÍ K NÁVŠTĚVĚ
Už první díl RPG hry (kdy hráč dění sleduje a ovlivňuje z pohledu hlavní postavy) pro počítač i herní konzole se po svém uvedení v únoru roku 2018 stal podnětem k četným výletům na místa známá ze scén ve hře. Tehdy to bylo Posázaví; zejména Sázava a tamní klášter, Rataje nad Sázavou i Stříbrná Skalice. K jejich oblibě přispěl i fakt, že se se jedná o vyhledávanou rekreační oblast, kam se jezdí i za poznáním – a třeba hráči z hlavního města to ani nemají příliš daleko.

Sázavský klášter, který je nejen nejen jedinečnou a vyhledávanou památkou, ale je známý i jako farnost a poutní místo sv. Prokopa, dokonce příležitostně nabízí putování po místech, kde se odehrává herní příběh, s historikem.

Podobnou nabídku chystá v reakci na aktuálně vydaný druhý díl, jehož dějiště se posouvá do dalších oblastí, i Průvodcovská služba Kutná Hora. Od dubna nabídne jak speciální prohlídky inspirované hrou, tak možnost takto zaměřených individuálních procházek s aplikací.

Už nyní zve k objevování rozdílů mezi historickou a současnou podobou konkrétních míst SCCR neboli Středočeská centrála cestovního ruchu. Inspiruje k výletům spojeným s objevováním nejpozoruhodnějších míst, kde ožívá herní příběh; včetně srovnání jejich gotické a současné podoby. Podnětů k objevování rozdílů mezi vzhledem míst známých ze hry a současností lze ostatně na internetu najít více.

PŘÍBĚH, KTERÝ VYTVÁŘÍ I HRÁČ
První díl Kingdom Come: Deliverance zavedl hráče do předhusitské doby, konkrétně do roku 1403, a to prostřednictvím příběhu Jindřicha ze Skalice na pozadí skutečné dobové atmosféry. Zikmund Lucemburský (ona „liška ryšavá“, již je obecné povědomí zvyklé spojovat až s následným obdobím husitských válek) se v době, kdy byl jeho bratr král Václav IV. v zajetí, snažil ovládnout zemi.

Část jeho vojska na Skalici nečekaně zaútočila, vyplenila ji a zabila Jindřichovy rodiče. On sám podle pokynů stráží z místního hradu vyrazil koňmo na Talmberk, aby tamní pány varoval před hrozícím nebezpečím. Šťastně se tam dostal, ač zraněn – ale pak utekl zpět do Skalice, aby mohl pohřbít své rodiče. Tím se otevírá série dobrodružství, která ho čekají poté, co se v Ratajích uzdraví u strýce své kamarádky.

Jindřich se účastní různých potyček, dokonce se jako zvěd vetře do skupiny zákeřných lapků; aby zjistil více o padělání mincí, jimiž jsou skupiny banditů placeny. V Sázavském klášteře má při tom zabít odpadlíka z jejich z jejich tlupy – přičemž záleží na rozhodnutí hráče: může to udělat, nebo se s dotyčným domluvit a smrt této postavy pouze předstírat.

Podobně hráč ovlivňuje Jindřichovo chování při jiných příležitostech – a ostatní postavy na to reagují. Následuje řada dobrodružství a bojů s četnými zvraty i momenty k vyjednávání. A nechybí ani překvapení, kdy se Jindřich dozvídá, že ve skutečnosti je synem šlechtice, jenž si však coby urozený nemohl vzít jeho matku za ženu. Pak se dostává i k jednáním vyšší společnosti, jež určují osudy království…

Aktuální druhý díl pak jeho navazující osudy přenáší dál na severovýchod: do gotické Kutné Hory, blízkého Malešova a okolí, ale dokonce až na Trosecko v Českém ráji. Opět ale příběh, v němž hráči přímo ovlivňují konkrétní Jindřichovy kroky, putuje po skutečných historických místech, která lákají k objevování i v současné realitě. Její srovnání s podobou stejných míst známých ze hry je nejen zajímavé, ale i poučné: ztvárnění podoby z doby před šesti staletími totiž nevychází z fantazie tvůrců, ale z odborných poznatků.

DO PODZEMÍ I NA OCHOZ
Rady turistické centrály SCCR doporučují při výletu za objevováním dějišť scén Kingdom Come: Deliverance II navštívit zvláště tato místa:

● Chrám svaté Barbory

– Nynější gotický skvost se v době, kdy herní Jindřich prožívá svá dobrodružství, teprve staví – ale už je patrné, o jak velkolepou stavbu se bude jednat.

– Dnes je chrám přístupný celoročně a návštěvníky uchvacuje například gotickými freskami či pestrobarevnými vitrážemi. Po předchozí domluvě je možné vystoupat až na střešní ochoz, který nabídne jedinečný výhled na město i okolí.

● České muzeum stříbra

– Někdejší dřevěná pevnost, vybudovaná ve 14. století na ochranu vznikající hornické osady, se později stala sídlem významných těžařských rodin. Včetně Ruthardů, jejichž příslušníci do dění ve hře aktivně zasahují.

– České muzeum stříbra představuje někdejší zdroj bohatství středověké Kutné Hory – těžbu stříbra včetně jako dalšího zpracování; až po ražbu pražských grošů. Návštěvníci si mohou užít čtvrtkilometrovou procházku zpřístupněnou částí podzemí: skutečným někdejším dolem.

● Vlašský dvůr a mincovna českých panovníků

– Vlašský dvůr, v minulosti sloužící jako královská mincovna, kde se pražské groše razily, i kutnohorské zázemí panovníků, se ve hře stává místem krádeží stříbra i přípravy intrik. A pochopitelně: zejména jejich odhalování.

– Dnešní návštěvníci si mohou nejen mincovnu prohlédnout, ale také sami vyzkoušet práci pregéře. K vidění jsou také královská komnata i reprezentační prostory města. Otevřeno je každý den.

● Sedlecká kostnice

– Fascinující prostor kostnice byl sice do nám známé podoby s dekoracemi z lidských kostí upraven až v 18. století, ale místo hraje svou roli i ve hře představující dobu o tři století starší. I v rámci hry dojde na vytváření výzdoby připomínající pomíjivost lidského bytí.

– Sedlecká kostnice je přístupná každý den, stejně jako katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v sousedství. Tu vytvořil Jan Blažej Santini-Aichel v jedinečném stylu takzvané barokní gotiky.

● Další místa v Kutné Hoře známá ze hry

– Kutná Hora nabízí mnoho dalších zajímavých míst, která se ve hře objevují. Za pozornost určitě stojí třeba Kamenná kašna nebo morový sloup poblíž nynějšího Palackého náměstí – což je místo, kde ve hře nabízejí své zboží kupci na trhu.

– Nejstarší dochovanou sakrální stavbou ve městě je kostel sv. Jakuba ve středu města. Jeho vysoká věž je i nyní stejně spolehlivým orientačním bodem, jako ve hře z 15. století. Na místě středověkého kolbiště a lázní, také známých ze hry, nyní najdeme kavárnu Turistka. Kdo by chtěl nahlédnout do středověku i skrze krmi, může zavítat do restaurace Dačický či podniku V Ruthardce.

● Do ráje za hranice středních Čech

– Po stopách dobrodružství Kingdom Come: Deliverance II zve SCCR také do Českého ráje – oblasti, jíž dominuje zřícenina hradu Trosky. Tam však je třeba mít na paměti, že přes zimu je zavřeno a první příležitost k návštěvě nabídne až první dubnový víkend. Z okolí se ve hře objevují například Podsemínský mlýn nebo boží muka v Želejově.

– Základní radou je vybrat si k výletu pěkné počasí – a nezapomenout na boty vhodné do terénu. Stejně jako pamatovat na to, že přírodní rezervace Apolena v blízkosti hradu není přístupná kvůli ochraně oblasti s hnízdišti skalních ptáků a netopýrů i pískovcovými sloupy. Ideální je využít červeně značenou turistickou trasu Zlatá stezka Českého ráje, která spojuje nejvýznamnější místa regionu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: KINGDOM COME SE S KOLÍNSKEM NEMAZLÍ: VYPÁLENÉ OPATOVICE, MOR V BOHOUŇOVICÍCH

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.