Když se řekne příprava na Velikonoce, mnoho z nás si představí malování vajíček, pečení beránka či mazance, pletení pomlázky nebo jarně vyzdobený byt. Podle křesťanských tradic však ta pravá příprava spočívá ve čtyřicet dnů dlouhém postním období. To začíná Popeleční středou, která následuje po Masopustním úterý a končí na Zelený čtvrtek. Období půstu tedy bezprostředně navazuje na dobu veselí, jídla, pití a společenských akcí a představuje přechod k rozjímání a klidu. Nejedná se však pouze o omezení v oblasti stravování a alkoholu, může se to týkat např. i zábavy nebo nově pobytu v online světě. Nedílnou součástí této doby je také charita a dobré skutky obecně.
Konec postní doby se překrývá se Svatým týdnem, dobou bezprostředně před Velikonocemi, ten začíná Květnou nedělí. Květná neděle je spojená se svěcením kočiček, v teplejších oblastech pak palmového listí. Tím je připomínán Ježíšův vjezd do Jeruzaléma, kdy ho lidé vítali máváním větviček.
Následuje Modré pondělí, to bývalo volným dnem. Název pochází z německého blau Montag. Kdy blau znamená nejen modrý, ale také neschopný práce či podnapilý. To bylo často důsledkem nedělního slavení a pití přes míru. K tomuto dni se nepojí žádné zvyky či tradice, volný den byl obvykle využit ke zdobení kostelů.
Dalším dnem je Šedivé úterý, někdy označované také je Žluté. V tento den se ve velkém uklízelo. Šedá barva odkazuje k prachu, žlutá zase ke Slunci nebo jasu, který nastal po uklizení obydlí.
Středa nese přízvisko Škaredá a připomíná den, kdy zradil Jidáš Ježíše. Původ názvu je v tomto hrozném činu. Mylně je někdy použit název Popeleční. Ta, jak je již uvedeno výše, zahajuje postní období.
Oblíbeným dnem Čechů je Zelený čtvrtek, ke kterému se pojí novodobá tradice konzumace zelených pokrmů a nápojů. Pro křesťany je pak Zelený čtvrtek opravdovým začátkem Velikonoc a jeho název vznikl zkomolením německého výrazu „plačtivý“. To symbolizuje den, kdy byly hříšníci přijímáni zpět do církve, což často doprovázely slzy.
Velmi důležitým dnem, jak i jeho název napovídá, je Velký pátek, den který je připomínkou ukřižování Ježíše Krista. Také se k němu pojí řada pověr, především o otevírání skal skrývajících poklad. Liturgickou barvou Velkého pátku je červená.
Úplně nejdůležitějším dnem Velikonoc je pro křesťany Bílá sobota, kdy se slaví Kristovo vzkříšení a bílá barva symbolizuje radost.
Zbývající dny Velikonoc, tedy neděle a pondělí již neodkazují na žádnou barvu a nesou název Velikonoční. S těmito dny jsou neodmyslitelně spjaté oslavy a řada tradic, které jsou dodržována již celé generace. Nutno však podotknout, že se v tradicích odráží i dřívější pohanské zvyky, jedním z nich je například pomlázka.
S obdobím Velikonoc je spojena ještě další, možná trochu novodobější tradice, a tou je pořádání nejrůznějších kulturních akci. Vybírat můžete například mezi koncerty, výstavami, jarmarky, tvořivými dílnami nebo zámeckými prohlídkami. Pro lepší orientaci přinášíme pár pozvánek.
Od 7. do 10. 4. můžete navštívit Sedleckou pouť, která je jednou z největších poutí v celé republice. Očekávat můžete klasický pouťový program, tedy spousty atrakcí a dobrot, ze kterých si jistě každý vybere to své. Pokud prahnete po něčem více tématickém, nenechte si ujít Velikonoce na Kačině. Speciální velikonoční prohlídky budou probíhat od čtvrtka 6. 4. až do pondělí 10.4. Těšit se můžete nejen na velikonoční výzdobu, ale také mnoho informací o Velikonocích obecně i o tom, jak je slavili Chotkové. Děti zaujme hledání obřích vajíček, které je pro celou rodinu připraveno v parku. Během víkendu bude otevřena i kavárna. Velikonoční prohlídky si připravil také zámek Žleby, od Velkého pátku do Velikonočního pondělí si zde můžete projít zámecký okruh s jarně vyzdobenými reprezentačními salony či prohlédnout oživenou historickou kuchyni, kde na vás bude čekat malé překvapením.
Velikonoční zajímavosti můžete načerpat také v Českém muzeu stříbra v Kutné Hoře na akci Velikonoce v muzeu, po celé období Velikonoc zde bude k vidění velikonoční výstava, která představí zvyky i tradice a ukáže tématické předměty z vlastních sbírek. Další výstava, kterou byste si neměli nechat ujít je Příběh velikonoční od Joži Uprky, malíře ze Slovácka, který svůj rodný kraj do maleb často promítal. Fotokopie obrazů zobrazujících křížovou cestu a malovaných v období první republiky si mohou návštěvníci prohlédnout již od minulé soboty (1.4.) až do poloviny května, a to v kostele sv. Jana Nepomuckého.
S velikonočním programem nezůstala pozadu ani další středočeská města. Berounské náměstí Joachima Barranda ovládne ve středu 5. 4. jarmark, těšit se můžete nejen na velikonoční zboží a dobroty, ale také na kulturu v podobě vystoupení dětí z místní mateřských škol či koncertu kapely Musica Vagantium, aktivity od muzea berounské keramiky nebo otevřené dílny od Domu dětí a mládeže Beroun. Velikonoční dekorace si mohou děti vytvořit také v Městské knihovně Kolín, a to taktéž ve středu 5.4. Pokud tvoření raději přenecháte jiným a podpoříte je koupí jejich výrobků, navštivte ve čtvrtek 6. 4. Velikonoční trh na Karlově náměstí v Kolíně, a nebo akci s názvem Velikonoce na Františku na huti František na Sázavě. Centrum sklářského umění si pro návštěvníky připravilo trhy s originálním zbožím, občerstvení i skláře v akci. K vidění bude sklofoukání, rytí skla či vinutí perel. Kromě toho také pískování, korálkování, malování vajíček, zdobení perníčků, pletení pomlázek, kouzelnice Renata nebo floristická show. Celodenní vstupné na akci je 80 Kč, děti do 5 let jsou zdarma. V případě, že před nákupy a občerstvování dáváte přednost duchovnímu rozjímání a hudbě, bude pro vás to pravé Velikonoční koncert v chrámu sv. Bartoloměje v Kolíně, který se bude konat 9. dubna od 18 hodin. Navíc můžete udělat dobrý skutek, protože výtěžek z dobrovolného vstupného bude věnován na obnovu chrámových varhan.
K tradicím a zvykům má každý jiný přístup. Někdo se drží čistě křesťanského pojetí, další oslavuje spíše příchod jara a jiný Velikonoce úplně přechází. Ať už to máte jakkoliv, přejeme ať vám vyjdou přesně podle vašich představ.
Zdroj obrázků: Pexels, Unsplash