Dlouho očekávané léto je končeně opět tady. Školou povinným dětem začaly prázdniny, plno lidí se chystá na dovolené v tuzemsku i zahraničí, případně odjíždí na chaty a chalupy. Pro léto je charakteristické nejen příjemně teplé, slunečné počasí, ale leckdy také silné bouřky, přívalové deště, nebo naopak tropická horka. Jak se na letní výkyvy počasí připravit a jak je i s rodinou a domácími mazlíčky přežít ve zdraví?
Jak se chovat při bouřce
Bouřky mají své nepopiratelné kouzlo, mohou mít ale zároveň také neblahé následky – ať už na lidské zdraví, nebo na lidská obydlí či auta. Pokud vás bouřka zastihne ve chvíli, kdy se nacházíte v klidu domova, chaty či chalupy, máte napůl vyhráno. Po zabezpečení všech oken a dveří stačí dodržovat pár zásadních pravidel. V největším bezpečí budete v budově s ocelovou nebo železobetonovou konstrukcí, která bude navíc chráněná bleskosvodem. Pokud nepotřebujete nutně využívat spotřebiče, nic nezkazíte vypnutím jističe. Pokud to lze, odpusťte si koupání či sprchování, vyhnout byste se měli také telefonování. Některým z vás se tato opatření možná budou zdát jako zbytečně opatrná, při bouřce ale platí heslo „better safe than sorry“, tedy raději se zabezpečit, než později litovat.
Co dělat při bouřce venku
Může se stát, že vás bouřka zastihne venku – na výletě, při koupání, sportu nebo třeba na řece. Při bouřce byste se neměli nacházet na kopci, v otevřené krajině, ale ani pod stromy. Pokud to jde, vyhledejte úkryt, vyhněte se ale kovovým přístřeškům. Jedete-li na kole, odložte jej, a totéž platí i pro vycházkové nebo trekové hole – obzvlášť pokud přesně nevíte, z jakého materiálu jsou vyrobené. Z vody se při bouřce přemístěte co nejrychleji na břeh, neběhejte, zkuste se vyhnout stání v promáčené půdě. Bezpečným úkrytem může být auto nebo autobus, a to z toho důvodu, že v případě úderu bleskem zafunguje jako Faradayova klec. A nejlepší je samozřejmě prevence. Obzvlášť pokud cestujete s dětmi, podrobně si zjistěte, jaké vás na výletě čeká počasí, a v případě pravděpodobnosti výskytu bouřek pro jistotu změňte program.
Co dělat v horku
V létě nás často nepříjemně překvapí extrémní, tropická horka. Ta nemusí být příjemná ani ve městě, ani v přírodě. Stejně jako v případě bouřek platí, že je nejlepší zjistit si stav počasí s předstihem, a přizpůsobit mu svůj denní program. Pokud hrozí tropická vedra, pokuste se naplánovat svůj den tak, abyste se mezi 11. a 15. hodinou nacházeli ve vhodné budově a pokud možno nevycházeli ven. Vyhněte se sportování, a pokud si trénink přece jenom nemůžete odpustit, přesuňte jej na brzké ranní nebo naopak na večerní hodiny. Větrejte pouze ráno a večer, abyste zbytečně nevháněli domů horký vzduch zvenku. Samozřejmostí by měl být dostatečný příjem nealkoholických, nesladkých tekutin, ledovému pití se ale raději vyhněte. Oblékejte se do lehkých, světlých materiálů, jako je len, viskóza či bavlna, a dávejte přednost volným, vzdušným oděvům. Zapomeňte raději na podpatky i na těžkou, vysokou obuv. S klimatizací bychom to ve vedrech také neměli přehánět, můžeme se ale průběžně a přiměřeně čas od času osvěžit třeba navlhčeným ručníkem. Pokud se vydáte ven, v žádném případě nezapomínejte na pokrývku hlavy, držte se ve stínu, a nepodnikejte náročné túry na velké vzdálenosti. Tropická horka využijte spíše k odpočinku v klidu domova, chaty či chalupy, a pamatujte na to, že nic netrvá věčně.
Zdroje obrázků: Unsplash, Pexels