Počty nově nakažených, hospitalizovaných a zemřelých v současnosti prudce rostou. Ještě na začátku září se denní nárůsty množství nakažených pohybovaly kolem dvou až tří stovek, hospitalizovaných bylo jen kolem 60 a počty zemřelých za týden se pohybovaly v jednotkách. Tento týden už dvakrát překročil denní nárůst nakažených tři tisícovky a počet úmrtí se v posledních dnech několikrát dostal na čísla kolem deseti za den. V nemocnicích je už od úterka přes 700 lidí s covidem-19 a lidí ve vážném stavu bylo ke středě 114.
Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka se rozjíždí další vlna epidemie a nejde o výkyv. Kubek doufá, že „šest milionů zodpovědných lidí, kteří se nechali naočkovat“ převáží „dva miliony nenaočkovaných, kteří si ostatní drží jako rukojmí“, a že epidemii Česko zvládne bez lockdownů. „Tato společnost si už samozřejmě žádné velké uzávěry nemůže dovolit,“ řekl ve Studiu ČT24 s tím, že Česká lékařská komora podporuje opatření, jejichž cílem je přimět nenaočkované, aby se naočkovat nechali.
V nemocnicích podle něj budou organizační změny nezbytné, protože se v nich projevuje obraz epidemie deset nebo čtrnáct dnů zpátky. „My doufáme, že nedojde k takovému zahlcení nemocnic jako v loňském roce, že to zdravotnictví zvládne, ale bohužel zřejmě zase kvůli těm nezodpovědným lidem, kteří se odmítli nechat naočkovat, dojde k odkládání některých typů péče,“ sdělil.
Nynější přírůstek nakažených znamená, že se Česko blíží k rizikovému scénáři ministerstva zdravotnictví. Důležité je sledovat vývoj na začátku příštího týdne – počty nakažených jsou totiž nyní dvojnásobné oproti minulému týdnu. „Pokud by tento trend pokračoval, tak na začátku příštího týdne bychom měli přes 6 tisíc nově nakažených denně, což je počet, se kterým rizikový scénář počítal až na začátku listopadu,“ konstatoval Vladimír Piskala z vědecké redakce ČT.
Protože však nakažených přibývá skokově, tak i přes vyšší množství testů rostou podíly odhalených případů covidu-19 na počtu provedených testů. U preventivních a plošných testů, které tvoří většinu prováděných testů, vzrostl podíl pozitivních z 0,86 procenta za předchozí středu na 2,12 procenta. U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních stoupl ze 4,17 na 7,52 procenta, nejvíce od začátku května. Podíl pozitivních u takzvané diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, se zvýšil ze 7,04 na 12,84 procenta.
Zvyšuje se dál i takzvané incidenční číslo, tedy počet nově nakažených za sedm dní na 100 tisíc obyvatel. Ke čtvrtku číslo, používané státem pro určování protiepidemických opatření, stouplo ze středečních 117 na 134. Číslo roste už několik dní ve všech krajích a Praze a ke čtvrtku bylo ve většině regionů nad hranicí 100 případů. V Moravskoslezském kraji, kde je nyní nejvyšší, dokonce dosáhlo 223 nově nakažených za sedm dní na 100 tisíc obyvatel. Nejnižší je dál v Královéhradeckém kraji s 39.
Situace ohledně počtu nakažených je v Moravskoslezském kraji špatná v okrese Ostrava-město, vysoká čísla má i Jihočeský kraj v okrese České Budějovice. Sleduje se vývoj i v Olomouckém kraji, kde jsou vysoká čísla nakažených, a zároveň i vysoké reprodukční číslo. Konkrétně je řeč o okresech Přerov a Prostějov.
Jaká opatření budou ve školách?
O protiepidemických opatřeních ve školách budou ve čtvrtek jednat ministři zdravotnictví a školství. Ve středu vládě Adam Vojtěch (za ANO) navrhoval lokální zavedení povinného nošení respirátorů ve školách, a to i při výuce. Zakryté dýchací cesty by podle jeho návrhu museli mít děti starší 12 let včetně těch očkovaných. To ale šéf resortu školství Robert Plaga (za ANO) odmítá.
Ani zástupci školských asociací nesouhlasí s rouškami ve výuce pro děti starší dvanácti let. Větší smysl by podle nich ve školách mělo testování. Hranici dvanácti let pro nošení roušek označili za problematickou, protože ve třídách jsou různě staré děti a nákaza koronavirem se šíří i mezi mladšími. Zatím se podle nich také vůbec nehovořilo o tom, jaká opatření by v případě zavedení roušek ve výuce měla platit pro tělocvik.
„Myšlenka roušek od dvanácti let se nám vůbec nelíbí, protože když se podíváte na to, jak se celospolečensky ta pravidla dodržují, nebo spíš nedodržují, tak ve školách se snažíme to dělat poctivě, pořádně a budeme zase první, kteří to odskáčou se vším všudy,“ uvedl předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček. Poukázal na to, že například v restauracích mnoho lidí roušku nenosí, ačkoli podle nařízení si ji tam mohou sundat pouze při jídle a pití.
Vojtěch již prosadil ve vládě návrat povinnosti nosit respirátor v zaměstnání, a to od 25. října. Kabinet také již schválil i další opatření proti šíření covidu-19. Provozovatelé restaurací budou od listopadu muset například kontrolovat, zda jsou hosté testovaní či očkovaní. To někteří restauratéři označují za problém a komplikaci, měl by to podle nich zajišťovat stát. Podle nových opatření končí také s výjimkami proplácení preventivních testů na covid a zároveň budou výsledky testů platné kratší dobu.
zdroj: ČT24 Zprávy