Obyvatelé obce Nyírmártonfalva na východě Maďarska se stali svědky poměrně bizarní situace, jejich starosta totiž nechal za dotaci od EU ve výši bezmála čtyř milionů korun vystavit 50 metrů dlouhý chodník, který měl sloužit jako turistická atrakce určená k obdivování okolního lesa. Na tomto faktu by nebylo nic tak zvláštního, háček je ale v tom, že starosta nechal všechny okolní stromy vykácet a nyní je stezka obklopena naprostou pustinou připomínající spíš povrch neosetého pole než krajinu plnou života.
Jako důvod pro toto dosti zvláštní rozhodnutí uvedl starosta Mihály Filemon z vládnoucí strany Fidesz fakt, že v mezičase než byl grant schválen, stavební materiál značně podražil a peníze za pokácené stromy vyrovnaly tento schod v rozpočtu. Dodal také, že pro dokončení projektu není třeba, aby chodník nyní obklopoval les a pro budoucí využití je zde vysázena rychle rostoucí zeleň a stromy. Odborníci se ale shodují, že les v pravém slova smyslu se na takové pustině bude tvořit s největší pravděpodobností desítky let.
Starosta stezku vybudoval na vlastních pozemcích a dotaci získal jako soukromá osoba prostřednictvím programu pro rozvoj venkova. Nedaleko dřevěného chodníku nechal jeho budovatel postavit i vlastní penzion, rovněž z peněz EU, zapomněl však na povinnou tabulku, která má za úkol tuto skutečnost oznamovat návštěvníkům.
Kvalita díla je dle všeho navíc velmi pochybná, stavbu vybudovala firma z nedalekého města Nyíregyháza z borovicového dřeva, které není dle všeho ani nalakované a stojí tak naprosto napospas povětrnostním podmínkám. Okolní budovy také nejsou zrovna ukázkou kvality, jedné z budov už dokonce uletěla střecha. Je tedy otázkou, zda se celá konstrukce budoucího lesa a návštěvníků vůbec dožije.
Stavby různých cest korunami stromů s financováním EU jsou nyní v Maďarsku mezi politiky Fidesz velmi oblíbené, dotaci už získala třeba i vedlejší vesnice zde zmiňované obce Nyírmártonfalva, brzy se tedy obyvatelé mohou těšit rovnou na dva takové skvosty hned vedle sebe.