Deník The New York Times na začátku ledna zveřejnil svoji mapu ruských vojenských pozic a upozornil, že podle armádních analytiků Moskva v posledních měsících k ukrajinským hranicím přesouvala techniku, jejíž rozmisťování je jinak časově náročné. Některé tanky a obrněná vozidla podle listu cestovaly vlaky až ze Sibiře.
Shromažďování vojáků u ukrajinských hranic bylo tématem pondělních rozhovorů amerických a ruských diplomatů v Ženevě. Ruští zástupci odmítli, že by Moskva měla v úmyslu na Ukrajinu zaútočit, rozmístění armády označují za bezpečnostní záruku. Zároveň ale Washington varovali, aby nepodceňoval riziko konfrontace.
Rusové se sejdou se zástupci NATO ve středu
Delegace vedená ruským náměstkem ministerstva zahraničí Sergejem Rjabkovem v Ženevě požadovala, aby Ukrajina neměla přístup do Severoatlantické aliance (NATO). Případné začlenění východoevropské země do obranného paktu Západu považuje za ohrožení ruské národní bezpečnosti.
Náměstkyně amerického ministerstva zahraničí Wendy Shermanová nicméně jakékoliv garance odmítla. USA podle ní nedovolí změnu dlouhodobě platné politiky otevřených dveří NATO, tedy právo vstupu jakékoliv země, která splňuje podmínky.
Shermanová po pondělním jednání také řekla, že by Rusko mělo situaci uklidnit stažením svých vojsk. Zároveň vyjádřila připravenost jednat o vzájemném omezení rozsahu vojenských cvičení i držení některých raketových systémů.
Zda budou rozhovory pokračovat, se Moskva podle Rjabkova rozhodne po středečním setkání Rady NATO-Rusko v Bruselu. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov ale předeslal, že Rusko nevidí zásadní důvod k optimismu.
zdroj: ČT24 Zprávy