Sledování filmů a seriálů přes počítač je především u generace mileniálů velmi oblíbené a často u nich vyhrává nad televizním vysíláním. Když už si televizi (myšleno zařízení), pořídí, tak je to velmi často proto, aby měli „větší monitor“, ke kterému pak připojí svůj počítač. Svoboda volby, kdy si můžete říct, na co se v daný okamžik chcete podívat, je příjemnější než výběr z předem narýsovaného televizního programu, a týden čekání na další díl oblíbeného seriálu také nepatří mezi přednosti sledování televize (i když si přiznejme, že je to určitě zdravější než seriálový maraton do tří hodin do rána).
Možností, jak se ke svým oblíbeným filmům či seriálům dostat, je několik. Dříve bylo velmi rozšířené stahování do počítače. To s sebou nese ale nevýhodu čekání, než se titul dostane na váš disk. Když se chcete na svůj oblíbený seriál kouknout ihned a nechce se vám ztrácet čas stahováním, musíte si najít řešení online. To nabízí různé streamovací servery, kterým se na zoubek podíváme dnes. Stačí si říct, na co se chcete koukat, a zmáčknout play.
V Čechách byly velmi oblíbené ilegální streamovací weby typu TopSeriály.to, na kterých jste našli velké množství seriálů, často s možností volby jazyka, případně titulek, a to vše zdarma. Jediné, co stačilo, bylo zavřít tři série reklam, které vám vyskákaly v nových oknech, a mohli jste sledovat, co se vám zamanulo. To ovšem skončilo počátkem listopadu roku 2019, kdy těmto serverům vyschl zdroj a musely svou činnost buďto úplně ukončit (např. zmiňované TopSeriály), nebo nabízenou škálu seriálů velmi ořezat (jako třeba NAJSerialy).
Kam zmizely free servery?
České streamovací weby nenahrávaly hodiny zábavy přímo na své weby, ale pouze přesdílely obsah obřích videoplatforem typu VeryStream či Openload, který vkládaly do svého rozhraní v podobě linků. Jednoho dne ale došla trpělivost gigantům streamovacího světa a zahájili tažení proti těmto pirátským serverům. A světe div se, vyhráli. A tak díky aktivitě společností Netflix, HBO, Amazon a dalších členů sdružení ACE (Aliance pro kreativitu a zábavu) došlo k ukončení činnosti zahraničních ilegálních streamovacích webů a české videoplatformy tak přišly o svůj zdroj.
Za online zábavou už jen placeně?
Nedá se nic dělat, na většinu vašich oblíbených seriálů a filmů už se kvůli prohranému soudnímu sporu online zdarma nepodíváte. A tak, pokud si nechcete pouštět jen omezený výběr free seriálů nebo stahovat ve velkém, nezbývá vám nic jiného než se poohlédnout po placených alternativách. Podívejme se, jaké jsou v Čechách možnosti.
Ze zahraničních streamovacích serverů patří v Čechách mezi nejoblíbenější americký Netflix. Najdete na něm nejširší nabídku českých i zahraničních seriálů a filmů z vlastní ale i cizí produkce. Nevýhodou Netflixu je, že ne všude můžete sledovat všechno – videotéka se liší stát od státu, a tak se vám může stát, že přestože seriál na Netflixu je, vy si ho kvůli českému rozhraní nepustíte. Netflix vyniká uživatelsky velmi intuitivní aplikací do telefonu či tabletu, což je pro uživatele velmi příjemné. Na Netflixu se můžete kromě zahraničních titulů podívat i na ty české, takže pokud vás zajímají české filmy, které jste nechytli vloni v kinech, můžete si je pustit zde. Tři oříšky pro Popelku, Anděl Páně 2, Láska nebeská a další vánoční filmy určitě budou mezi svátky běžet na obrazovkách mnohých českých uživatelů Netflixu. Na výběr máte ze tří úrovní předplatného, jejichž cena začíná na 199 korunách měsíčně. Díky této částce se dostal na první příčku v seznamu nejdražších streamovacích serverů v Čechách. První měsíc máte od Netflixu zdarma.
Dalším videoportálem, jehož činnost vám blíže přiblížíme, je HBO GO – videotéka s filmy a seriály z vlastní produkce a hollywoodských studií. Sledovat na HBO GO můžete české i zahraniční tituly z vlastí i cizí tvorby. Stejně jako Netflix i HBO GO nabízí české rozhraní, uživatelsky přívětivou aplikaci, a navíc ho mnozí mají součástí balíčků u některých poskytovatelů televizí přes internet (IPTV). Zdarma na vyzkoušení dostanete na rozdíl od Netflixu pouze jeden týden. Pak už musíte platit. Cena HBO GO je 40 korun nižší a měsíční předplatné vás tak vyjde na 159 korun.
Své místo na trhu má i oproti svým větším konkurentům Amazon Prime Video. Menší je nejen počtem uživatelů v Čechách, ale i množstvím nabízených titulů. Ačkoliv je Amazon Prime dostupný i pro diváky v České republice, pokud neumíte cizí jazyky, tak se v ovládání ztratíte – není totiž přeložený. Rozhodnete-li se pro sledování vybraných titulů z dílny Amazon, připravte si měsíčně 5,99 € (tj. přibližně 150 korun). Stejně jako předchozí servery, i tituly z Amazon Prime můžete sledovat jak v počítači, tak i v telefonech či tabletech díky aplikacím pro iOS či Android.
Žhavou novinkou ve světě streamovacích serverů je Apple TV+. Na světlo světa byla vypuštěna 1. listopadu 2019 a to v mnoha zemích, Čechy nevyjímaje. Výhodou oproti konkurenčním televizním službám je dostupnost všech nabízených seriálů a filmů v původním znění s titulky nehledě na lokalitu, ve které se uživatel nachází. Apple TV+ pořídíte za 139 korun měsíčně, první týden máte na vyzkoušení zdarma. Pokud jste si koupili nový iPhone, iPad, Mac či Apple TV po 10. září 2019, máte Apple TV+ zdarma na celý rok. Nevýhodou pro mnohé je neexistující aplikace pro Android. Nebo alespoň zatím ji v Google Play nenajdete. Videa ale můžete sledovat přes prohlížeče, a to nejen Safari, ale i Chrome či Firefox. Apple se chce soustředit pouze na vlastní obsah, což může být pro uživatele další nevýhodou. Za podobnou částku totiž dostanete u Netflixu či HBO GO mnohonásobně širší nabídku pořadů. V současnosti Apple TV+ nabízí prvních pár dílů sedmi autorských seriálů a jeden dokument.
Apple na trh streamování filmů a seriálů ale rozhodně se svou Apple TV+ nepřichází jako nováček. Už nějaký čas totiž nabízí hodiny zábavy prostřednictvím Apple TV. Filmy si v rámci této služby můžete vypůjčit nebo i zakoupit natrvalo, čímž se odlišuje od ostatních výše zmiňovaných serverů. Na Apple TV najdete na rozdíl od Apple TV+ převzatou tvorbu. Ceny se odvíjí od atraktivity filmu. Půjčovné vychází na 50-80 korun, stažení filmu vás vyjde na 60-330 korun.
Není všechno zlato, co se třpytí
Komfort zajištěný sledováním svých oblíbených filmů či seriálů kdykoliv a kdekoliv s sebou nese i různá úskalí. Velkou nevýhodou výše zmiňovaných serverů je to, že na nich nenajdete všechno. Pokud si třeba řeknete, že se chcete kouknout na další díl Hry o trůny, máte u Netflixu smůlu. Budete si ho muset buďto stáhnout, nebo si zaplatit HBO GO. Opačný problém budete mít zase u Stranger Things či Black Mirror, které pochází z dílny Netflixu a uživatelům HBO GO jsou zapovězeny. A jsou i tituly, které na těchto serverech nenajdete vůbec. Chcete strávit hodiny s Doctorem Who? Nechte si zajít chuť. Na Netflix ani HBO GO ve své budce nepřiletí.
Jaké jsou v Čechách další možnosti?
Zkusit můžete videotéky internetových televizí – například velmi oblíbené SledováníTV nabízí ve svém největším balíčku HBO GO zdarma. Tuto výhodu nabízí i UPC, které má HBO GO zdarma v rámci balíčku Komplet, Kuki a mnoho dalších. Máte i vy ve svém balíčku IPTV HBO GO zdarma? Ověřit si to můžete zde.
Pokud jste milovníkem především české tvorby, bude pro vás zajímavý portál Voyo, který provozuje TV Nova. Najdete na něm výběr filmů i seriálů nejen z produkce vlastnické televize. S podobným konceptem přišla i Prima a vytvořila portál iPrima. Měsíčně Voyo vás vyjde měsíčně na tolik, co HBO GO. Připravte se na pravidelné strhávání 159 korun. Portál iPrima je výrazně levnější. Videa a články zdarma vám poskytne za 49 korun.
Zdroj fotografií: Unsplash