Dubnové rozhodnutí zákonodárců, které ve středu svým podpisem stvrdil i guvernér Montany Greg Gianforte, už tehdy mluvčí TikToku Brooke Oberwetterová označila za „pokus o cenzurování hlasů Američanů“. V žalobě podané k federálnímu soudu ve městě Missoula společnost mimo jiné tvrdí, že americký stát nemá vůbec pravomoc přijímat rozhodnutí v otázkách národní bezpečnosti.
Firma také zopakovala, že nesdílela a nebude sdílet data amerických uživatelů s čínskou vládou, čehož se řada amerických politiků obává i z toho důvodu, že zákony asijské mocnosti čínským firmám nařizují sdílet data s vládou pro účely, které vláda považuje za související s národní bezpečností.
Mluvčí ministerstva spravedlnosti v Montaně Emily Flowerová uvedla, že resort žalobu očekával a je připraven jí čelit.
Už nyní v Montaně, tak jako téměř v polovině všech padesáti amerických států, platí omezení, že aplikaci nesmí nikdo z obav z čínské špionáže využívat na zařízeních vlastněných vládou.
Používání aplikace TikTok na vládních zařízeních se rozhodly zakázat i všechny státy takzvané aliance Five Eyes, která sdružuje rozvědky USA, Británie, Austrálie, Nového Zélandu a Kanady. Obdobný krok ohlásily Belgie, Francie i Evropská komise. V Česku zakázala TikTok používat například sněmovna na všech svých zařízeních a doporučila smazat tuto aplikaci i ze soukromých přístrojů.
Zdroj: ČT24