Činnosti Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU) Středočeského kraje budou od 1. srpna přesunuty z Kutné Hory do centrály středočeských hasičů v Kladně, registrace uprchlíků pak bude probíhat na pěti regionálních pracovištích Cizinecké policie a Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR (OAMP). Shodl se na tom na svém dnešním jednání krizový štáb v čele s hejtmankou Petrou Peckovou.
Agenda registrace uprchlíků bude prováděna v pracovní době od pondělí do čtvrtka v době od 8 do 16 hodin a v pátek od 8 do 15 hodin na pracovištích OAMP – Středočeský kraj a Odborů cizinecké policie, oddělení pobytových agend v následujících lokalitách:
* Pracoviště Benešov
* Pracoviště Kladno
* Pracoviště Kutná Hora
* Pracoviště Mladá Boleslav
* Pracoviště Příbram
Ubytovací agendu převezme centrálně na základě vznesených požadavků z pracovišť agend registrace uprchlíků KACPU zřízené v centrále středočeského Hasičského záchranného sboru Kladno.
„Jde nám o efektivnější využití sil a také rozložení agendy registrací uprchlíků po celém území kraje. Takto si budou moci vše vyřídit rovnou na pěti místech, kdy jedním z nich je i Kutná Hora. Proto neočekáváme, že by mělo dojít k problémům. Naopak věřím, že to bude pro ukrajinské uprchlíky komfortnější. Samozřejmě budeme v srpnu toto nové nastavení vyhodnocovat a v případě potřeby opět změníme nastavení,“ uvedla po jednání štábu hejtmanka Petra Pecková.
Za úterý prošlo kutnohorským KACPU 79 osob (ve středu bylo KACPU z technických důvodů uzavřeno), přičemž z tohoto počtu bylo ubytováno 46 lidí. Od počátku migrační vlny způsobené ruskou agresí na Ukrajině odbavila středočeská asistenční centra celkem 30 461 uprchlíků.
Aktuálně je ve Středočeském kraji registrováno 56 524 držitelů oprávnění k pobytu v souvislosti s válkou na Ukrajině z celkem 385 tisíc vydaných víz.
Potenciálně ekonomicky aktivních z těchto uprchlíků může být podle dat Úřadu práce ČR 36 461 lidí. Ovšem u žen je třeba zohlednit, že pečují o nezletilé děti – ve Středočeském kraji je registrováno více než 17,5 tisíce ukrajinských dětí do 15 let.
Aktuálně již zaměstnání v kraji získalo 14 700 ukrajinských běženců. A to především v oborech zemědělství, zahradnictví, službách a potravinářském průmyslu.