Již nějakou dobu se v tuzemských médiích objevují nejrůznější zprávy o tom, že obyvatelé České republiky mají možnost zaregistrovat se k využívání internetu od poskytovatele Starlink. Co vlastně je satelitní internet, vyplatí se, a potřebujeme jej vůbec?
Satelitní internet. Revoluce nebo kontroverze?
Nejprve si pojďme ve stručnosti vysvětlit, co to vlastně ten satelitní internet je. Starlink je projekt spravovaný společností SpaceX miliardáře Elona Muska. Jedná se o satelitní konstelaci – soustavu mnoha malých satelitních převaděčů, která by ve své finální formě měla čítat celkem téměř dvanáct tisíc družic. Tyto družice pak mají z oběžné dráhy poskytovat širokopásmové připojení k internetu. Předpokládaným datem finálního dokončení projektu Starlink by měl být rok 2027. Jednotlivé družice se mají nacházet ve více drahách kolem naší planety, a mají být rozmístěny ve třech výškových pásmech: 340 kilometrů, 550 kilometrů a 1200 kilometrů. První várka družic se na oběžnou dráhu vypravila v průběhu druhé poloviny května roku 2019, jednotlivé satelity budou v průběhu svého provozu postupně nahrazovány novějšími družicemi další generace. Starlink satelity nové generace jsou mimo jiné vybavené například lasery, díky kterým se snižuje latence signálu, a ke svému provozu již nepotřebují výstavbu pozemních stanic. K vynášení satelitů do kosmu využívá Muskova společnost SpaceX nosnou raketu Falcon 9, která je schopná pojmout až šest desítek družic. Později by se o dopravu satelitů Starlinku měla postarat pokročilejší raketa Starship s kapacitou až čtyř stovek družic najednou.
Koncept satelitního internetu může na první pohled působit jen jako další krok v oblasti způsobů poskytování připojení, stejně jako výborný nápad, jak zavést internet i do oblastí, ve kterých jsou jiné způsoby obtížněji proveditelné. Projekt Starlink je ale trnem v oku řadě odborníků včetně astronomů, podle kterých může velké množství družic Starlinku komplikovat astronomická pozorování. Příliš vysoké množství satelitů také zvyšuje riziko vzniku vesmírného odpadu.
Starlink v Česku – málo muziky za hodně peněz?
Muskova společnost SpaceX letos na podzim nahlásila Českému telekomunikačnímu úřadu zahájení své činnosti. Nedlouho poté následovalo také zveřejnění cen pro tuzemské zájemce o „kosmický internet“. Vzhledem k typu připojení je zapotřebí, aby odběratelé kromě standardního pravidelného tarifu investovali také do potřebného vybavení a příslušenství. V případě připojení od Starlinku je nutné zaplatit si také za modem a speciální parabolu. Cena tohoto příslušenství vyjde tuzemské spotřebitele na 12 999 korun, tím ale investice nekončí – je totiž zapotřebí zaplatit také za dopravu hardwaru, přičemž cena za tuto službu činí 1599 korun. Na první platbu je vázaná jednorázová záloha ve výši 2579 korun.
Na závěr se dostáváme k samotnému měsíčnímu tarifu za internetové připojení od Starlinku, který činí 2579 korun. Poslední podmínku k možnosti přijímání satelitního internetu od Starlinku je funkční připojení k elektrické síti. Původ, princip fungování i záporné vlastnosti internetového připojení od Starlinku jsme si již popsali. Co za zmíněné částky, které ve srovnání s připojením od tuzemských poskytovatelů rozhodně nejsou nejmenší, vlastně dostanete? Rychlost připojení od Starlinku vás dost možná překvapí, a bohužel nikoliv příjemně. Společnost SpaceX totiž slibuje rychlost připojení v rozmezí od 50Mbps do 150 Mbps s tím, že ani tuto rychlost bohužel nemůže garantovat vždy a za všech okolností. Závěrečné zvážení, jak moc je internet od Starlinku v Čechách dobrá nabídka, necháme na vás.
Zdroj obrázků: Starlink