STAN začíná hledat ministra školství. Musí se vyrovnat s kritikou opozice i koaličních Pirátů

Petr Gazdík oznámil v neděli rezignaci na dvě své politické funkce. K 30. červnu skončí jako ministr školství, zároveň se vzdá i postu místopředsedy STANu. Pro hnutí, kterému Gazdík v minulosti předsedal, to znamená dvojí problém.

Předseda Vít Rakušan se v neděli v Otázkách Václava Moravce zmínil o několika kandidátech. Konkrétně jmenoval dva členy senátního výboru pro vzdělávání, kteří jsou zároveň členy klubu STANu v horní komoře – Jiřího Drahoše a Miroslava Plevného. Drahoš byl v minulosti předsedou Akademie věd, Plevný byl děkanem ekonomické fakulty Západočeské univerzity. V rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál řekl ovšem šéf STANu, že by byl nejraději, kdyby se novým ministrem stal někdo, kdo je přímo členem hnutí, což Drahoš ani Plevný nejsou.

Na druhé straně Rakušan připustil, že kdyby se nepodařilo ve STANu nebo mezi jím spřízněnými lidmi najít vhodného kandidáta, připadal by v úvahu i návrat Roberta Plagy do funkce. Ten byl ministrem školství v Babišově vládě, s ANO se ale rozkmotřil a po konci v čele ministerstva na něm zůstal coby náměstek.

Formálně začne hledání nového ministra v pondělí. Situaci chce mít Rakušan vyřešenou do konce pracovního týdne s tím, že na začátku toho následujícího by jméno kandidáta na Gazdíkova nástupce představil.

Na rychlé jmenování nového ministra apelují i školské odbory. Post je podle nich nutné obsadit co nejdříve i vzhledem k nadcházejícímu jednání o rozpočtu na příští rok nebo novele zákona o pedagogických pracovnících.

Aby se podařilo do konce měsíce najít Gazdíkova nástupce, považuje Rakušan za zásadní. „Resort bez vedení nikdy není dobrý. Sice tam jsou kvalitní náměstci, ale resort vedený náměstkem nikdy nic dobrého nepřináší. Navíc nemůže náměstek hlasovat na vládě,“ zdůraznil.

Do výběru by ovšem mohli promluvit i další dva politici mimo STAN. Premiér Petr Fiala (ODS), který oficiálně navrhuje jmenování ministra, podotkl, že chce, aby byl nový ministr „silná osobnost“. A konečné slovo bude mít prezident Miloš Zeman, který ministry jmenuje, ale v minulosti se snažil některé kandidáty blokovat a ve dvou případech v někdejší Babišově vládě se mu to i podařilo.

HNUTÍ TÉMĚŘ BEZ VEDENÍ
Gazdík je prvním členem vlády Petra Fialy, který ji opustí, ale nikoli prvním končícím členem vedení STANu. Hnutí v posledních týdnech přišlo téměř o celou sestavu řadových místopředsedů. Gazdík ohlásil rezignaci na stranickou funkci zároveň se svým koncem ve vládě. Před ním se vzdali funkcí místopředsedů Stanislav Polčák v souvislosti s kauzou zastupování obcí při žádosti o odškodnění za výbuchy ve Vrběticích a Petr Hlubuček v návaznosti na jeho obvinění v kauze zakázek dopravního podniku.

Další místopředsednický post je uvolněný po zesnulém Věslavu Michalikovi. STAN tedy zůstane s jedinou řadovou místopředsedykní Věrou Kovářovou. Kromě ní a Víta Rakušana zůstává ve vedení ještě první místopředseda Jan Farský, který však pobývá na stáži ve Spojených státech. Tuto situaci by chtěl Rakušan vyřešit uspíšením sněmu, který se měl původně uskutečnit příští rok na jaře, později se začalo hovořit o podzimním termínu. Nakonec by mohl být již o prázdninách.

OPOZICE CHCE I RAKUŠANOVU HLAVU, VÝHRADY ALE ZNĚJÍ I OD PIRÁTŮ
STAN čelí výhradám opozice, ale i části koalice. Piráti oznámili, že si žádají přítomnost Víta Rakušana na jednání svého poslaneckého klubu. „Požádali jsme pana ministra vnitra, aby nás navštívil, poreferoval o své činnosti i vysvětlil některé kroky, které mohou vzbuzovat pochybnosti, jako byla změna policejního prezidenta předtím, než nastoupil do úřadu,“ řekl předseda klubu Pirátů Jakub Michálek.

Piráti utvořili pro loňské sněmovní volby se STANem volební koalici. Ta sice získala necelých 16 procent hlasů, což bylo srovnatelné s výsledkem obou subjektů z předchozích voleb, do nichž šly samostatně, ale rozdělení mandátů bylo ve výrazný neprospěch Pirátů. Přišli o osmnáct z původních 22 mandátů, zatímco Starostové posílili z šesti na 33 poslanců.

Opozice chce, aby Rakušan ve vládě skončil. Koncem minulého týdne zněl z ANO požadavek, aby se přesunul z vnitra na jiný resort, v neděli již hovořil místopředseda ANO Karel Havlíček o tom, že by jej měl premiér Fiala nechat z kabinetu odvolat. Havlíček Rakušanovi především vyčítá, že podle něj „nereagoval několik měsíců na vážné připomínky své spolustranické kolegyně Marvanové“ k situaci v pražské organizaci STANu.

Krizi kolem Rakušanova hnutí rozpoutal policejní zásah na pražském magistrátu, v dopravním podniku a na dalších místech z minulé středy. Policie zadržela, obvinila a poslala do vazby mimo jiné tehdejšího náměstka pražského primátora a místopředsedu STAN Petra Hlubučka – který se obou funkcí vzápětí vzdal – a také podnikatele Michala Redla, který byl v minulosti spojován s Radovanem Krejčířem.

V kontaktu s Redlem byl i Gazdík a kvůli tomu také rezignoval, byť zdůraznil, že „nic zlého neprovedl“. Důvodem odstoupení z vlády i vedení hnutí je, že kontakty na Redla staví STAN do špatného světla.

Zdroj: ČT