Výjimkou ze zákazu vycházení, kvůli kterému vláda vyhlásila nouzový stav, bude například cesta do zaměstnání nebo do školy, za nákupem nevyhnutelného zboží a služeb, na očkování či do přírody v rámci okresu. Podobná omezení, jež se v praxi projeví uzavřením řady prodejen či provozů volnočasových aktivit, zažilo Slovensko už dříve v letošním roce při předešlé silné vlně koronavirové infekce. Restrikcemi se budou muset řídit i lidé, kteří přicestují do země ze zahraničí.
„Do nynější situace jsme se dostali kvůli tomu, že se opatření nedodržovala. Vždy bude ve společnosti jistá skupina, která nebude spokojena. Mým úkolem není vyhovět všem, ale chránit životy obyvatel. Nevěřil jsem, že něco takového bude potřeba,“ prohlásil k novým opatřením premiér Eduard Heger. Dodal, že zmíněné restrikce jsou přísnější než podobná omezení, která kvůli koronavirové krizi zavedlo Rakousko.
Návrh na uzavření slovenských škol zablokovala vládní strana Svoboda a solidarita ministra hospodářství Richarda Sulíka. Balík opatření nepodpořila nejmenší vládní strana Za lidi, která žádala výhody pro očkované v zájmu podpory očkování proti covidu-19, v němž Slovensko výrazně zaostává za průměrem EU.
Rekordní přírůstek
Vláda přistoupila k opatření poté, co Slovensko poprvé za jeden den odhalilo přes deset tisíc infikovaných. V úterý v zemi přibylo 10 315 nakažených. Přetížené nemocnice dosáhly kritické hranice 3200 hospitalizovaných s onemocněním covid-19, informovalo slovenské ministerstvo zdravotnictví.
Dosud rekordní denní přírůstek zaznamenala země minulý pátek, kdy přibylo 9171 infikovaných. V úterý pak bylo dokončeno přes třicet tisíc laboratorních testů, tedy nejvíce od první poloviny září. S pozitivním výsledkem skončila více než třetina analyzovaných vzorků.
Slovenské ministerstvo zdravotnictví už dříve upozornilo, že po překročení hranice 3200 covidových pacientů v nemocnicích bude země na prahu humanitární katastrofy. Zdravotnická zařízení na Slovensku se dlouhodobě potýkají s nedostatkem personálu a během nynější silné vlny koronavirové nákazy nemocnice výrazněji omezily vykonávání plánovaných zákroků.
Osm z deseti hospitalizovaných s covidem-19 není vůbec nebo plně očkováno. Slovensko se v EU řadí k zemím s nejnižším podílem naočkovaného obyvatelstva proti covidu-19, byť zájem o vakcinaci v posledním období stoupl. Od loňského propuknutí koronavirové nákazy podlehlo covidu-19 na Slovensku už více než čtrnáct tisíc lidí.
zdroj: ČT24 Zprávy