Praha – Víc než polovina senátorů vyjádřila v otevřeném dopise zásadní nesouhlas s návrhem na likvidaci ruské nevládní organizace Memorial. Svůj podpis připojila také předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP O9) a zahájila sběr podpisů v dolní parlamentní komoře. ČTK to sdělilo tiskové oddělení Senátu.
Rozpuštění historického a lidskoprávního sdružení Memorial žádá ruská prokuratura, správní řízení se vede u ruského Nejvyššího soudu. Prokuratura jako důvod pro rozpuštění podle Memorialu uvedla, že organizace soustavně porušuje zákon o takzvaných zahraničních agentech, který Rusko přijalo v roce 2012 a postupně ho rozšířilo z nevládních organizací na nezávislá média i jednotlivce, kteří přijímají finance ze zahraničí a podle úřadů vyvíjejí politickou činnost. Uskupení označilo postup úřadů za nezákonný a chce se proti němu odvolat.
Otevřený dopis podepsalo 45 z 81 členů Senátu napříč politickým spektrem. Jedná se podle nich o návrh na likvidaci organizace a lidí, kterým jde o vyrovnání s minulostí, očištění dějin od politizace a dobré vztahy s jinými zeměmi. Formulaci otevřeného dopisu inicioval předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS) společně se senátorem Markem Hilšerem (Nezávislí).
Memorial za víc než 30 let své existence zveřejnil jména více než tří milionů obětí represí sovětského totalitního režimu včetně tisíců Čechů, uvedli senátoři v dopise. Poukázali na výsledky spolupráce Memorialu s českým Ústavem pro studium totalitních režimů (ÚSTR), mimo jiné vznik databáze perzekvovaných Čechoslováků na území bývalého Sovětského svazu. Senátoři také ocenili to, že Memorial zveřejňuje jména politických vězňů v dnešním Rusku a informace o porušování lidských práv v ruských věznicích.
Senátoři v dopisu upozornili, že Rusko předloni získalo zpět hlasovací práva v Radě Evropy, která podporuje spolupráci evropských zemí v ochraně lidských práv, boji proti diskriminaci a v rozvoji demokracie a ochrany životního prostředí nebo kultury. „Současné pokračující obtěžování a pronásledování zastánců lidských práv a nezávislého historického bádání v Rusku, vrcholící snahou o jejich likvidaci, je pro nás nepřijatelné a žádáme o jejich okamžité ukončení,“ napsali.
Snahu o likvidaci Memorialu kritizovali už dřív představitelé některých evropských zemí a také generální tajemnice Rady Evropy Marija Pejčinovičová Buričová. Český ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD) minulý týden uvedl, že rozpuštění Memorialu by se mělo přehodnotit a konec organizace by byl ztrátou pro ruský lid.
zdroj: ČeskéNoviny.cz