Internet věcí: Netflix, Inc.

Nedávno jsme si v jednom z našich článků řekli něco o tom, co je to internet věcí. V souvislosti s tímto tématem se často diskutuje o důsledcích a vlivu Internetu věcí na naše životy. Můžeme cítit zmatek a jakousi úzkost ohledně budoucnosti, že se naše životy vymknout kontrole a tyto věci budou řídit nás spíše než aby nám pomáhaly.

Pojďme se podívat na nějaký konkrétní případ z moderní doby a ukázat si tak co to IoT v praxi je a jak náš každodenní život ovlivňuje. Naším příkladem dnes bude společnost, která je většině z nás známá a je v mnoha domácnostech velmi oblíbená. Společnost Netflix, Inc.

Je to společnost, jejíž služby mnoho z nás využívá a to hned na několika zařízeních, sdílíme s ní data v podobě našich platebních karet či PayPal účtů, počtu lidí v domácnosti, našich zvyklostí sledování filmů a ve skutečnosti se plně integrovala do našich životů a nijak nás neohrožuje.

Netlix, Inc. Však začal docela jinak. Na začátku v roce 1997 byla myšlenka, Reeda Hastingse a Marca Randolfa, půjčovat DVD poštou, aby eliminovali potřebu kamenného obchodu. Začali s 925 DVD a 30 zaměstnanci. Dva roky po jejich spuštění v roce 1999 společnost opouští cenovou strukturu a tradiční politiku vracení a začíná používat paušální členský poplatek a je zavedena neomezená doba pronájmu, což zákazníkům umožnilo objednat si tři DVD najednou a ponechat si je bez spěchu s vracením. Zákazníci si také mohli půjčit nové disky pokaždé, když jeden vrátili, a zařadit se do fronty na odhlášené tituly, o které měli zájem, stejně jako knihovna měla systém předběžných rezervací oblíbených knih. Navzdory své popularitě společnost za rok 1999 vykázala ztráty ve výši 29,8 milionu USD při tržbách pouhých 5 milionů USD. Důvodem bylo, že společnost vkládala značné prostředky na reklamu, aby nalákala zákazníky na své webové stránky. Možnost nechat si filmy doručit domů  a bez tlaku je vrátit k určitému datu se stalo velmi populární.

V únoru 2000 NetFlix představil novou službu CineMatch, která porovnávala vzorce pronájmů mezi svými zákazníky a hledala podobnosti ve vkusu. Pomocí těchto informací doporučovala tituly lidem, jejichž profily byly podobné. Dalo se také naprogramovat to, aby se kombinovaly atributy dvou uživatelů jedné domácnosti a pak to doporučovalo tituly, které by se mohly líbit oběma. Informace získané ze systému CineMatch, který vyžadoval, aby zákazníci ohodnotili 20 filmů pomocí pětihvězdičkové stupnice, byly také sdíleny s filmovými studii, aby jim pomohla s plánováním marketingových kampaní.

Začátkem příštího roku společnost změnila program Marquee a postupně ukončila pronájmy jednotlivých titulů, 97 procent jejího podnikání nyní pocházelo právě z tohoto programu.

V prosinci byly uzavřeny dohody o sdílení příjmů s Warner Home Video a Columbia Tri-Star . Výměnou za procento příjmů z pronájmu poskytla filmová studia NetFlixu lepší ceny za velké množství DVD, které firma potřebovala mít, aby splnila požadavky na nová vydání. Brzy se také přihlásila řada dalších studií, včetně Dreamworks a Artisan a společnost v této době také odhalila své první televizní reklamy.

V lednu 2001 NetFlix podepsal smlouvu, která mu poskytla exkluzivní distribuci DVD verze arthouse hitu, Croupier, kterou bude mít tři měsíce, než bude titul dostupný jinde. Důležitým aspektem podnikání NetFlixu byla dostupnost titulů, které nebyly nalezeny v běžných video obchodech, uváděla tak nezávislé a zahraniční filmy. Jednou z oblastí úspěchu bylo půjčování takzvaných „bollywoodských“ filmů z Indie. NetFlix také zjistil, že předplatitelé si půjčovali více méně známých filmů pokud byly doporučeny systémem společnosti.

Během jara 2002 začala společnost nabízet bezplatné šestitýdenní zkušební členství prostřednictvím oblíbené webové stránky s informacemi o filmech Internet Movie Database a začala prodávat tituly prostřednictvím maloobchodníků Wherehouse a e-tailer Half.com. NetFlix uzavřel partnerství s prodejcem elektroniky a DVD Best Buy, aby vytvořili službu půjčování DVD pod společnou značkou v 1800 obchodech společnosti i na jejích webových stránkách.

V roce 2005 Netflix.com rozesílal 1 000 000 DVD denně. V tuto chvíli již vykazovali zisk. A protože využívali sílu internetu, mohli využít jeden ze svých dosud nejvýkonnějších nástrojů, na který se spoléhají dodnes, algoritmus, který zákazníkům předkládá návrhy na základě jejich historie sledování. V roce 2006 uspořádal Netflix soutěž s cenou 1 000 000 $ pro programátora, který by mohl zlepšit jejich algoritmus.

Netflix investoval velký kapitál pro zvýšení efektivity doporučení filmů zákazníkovi, tak aby byla vnímavá. Od skutečných videí, která vám navrhují, až po typ pořadů Netflix Original, které se vyrábějí. Mnozí tak připisují úspěch pořadů jako „The House of Cards“ právě používání těchto algoritmů, které vedly k předpovězení úspěchu této série u široké veřejnosti. Používání těchto modelů na základě hodnocení a historie sledování je důvodem, proč je náš seznam doporučení plný filmů a seriálů o kterých jsme nikdy neslyšeli, ale doporučují se, protože mají „Černý humor“, „Výraznou ženskou hlavní roli nebo jiné naše oblíbené téma.

To ukazuje jeden z primárních zájmů a současně výhody internetu věcí. Koncept využití zákaznických dat pro zisk. To je také začátek dvou dalších konceptů AI (umělé inteligence) a strojního učení (metody rozpoznávání vzorů, která učí počítače vytvářet přesnější předpovědi).

V roce 2007 Netflix, Inc. představil svým zákazníkům streamování filmů (na vyžádání). Výpůjčky DVD během tohoto období klesaly, nicméně Netflix exponenciálně rostl se svými streamovacími službami, do roku 2012 měl ve Spojených státech 27 milionů předplatitelů a do konce roku 2013 toto číslo dosáhlo 40 milionů předplatitelů jejich služby, která se rozšiřovala. do více než 40 zemí. To byla síla internetu, tyto země nedostávaly DVD a drtivá většina transakcí Netflixu byla virtuální povahy. Na rozdíl od doby před rokem 2007 se převažující předplatitel Netflixu nikdy nedotkne fyzického produktu, jako je DVD, místo toho celý zážitek probíhá prostřednictvím „připojení“.

Stolní počítače a notebooky tvořily 42 % jejich služeb, zbylých 58 % jejich zákazníků využívalo herní systémy jako Wii, PlayStation a X-box 360. To znamená, že Netflix nejenže eliminoval potřebu maloobchodních prodejen, ale během růstu její streamovací služby po roce 2007 snížily potřebu skladování a dalšího řízení zásob. Jak již bylo řečeno, rozrostly se na téměř 3 000 zaměstnanců a jejich tržby se vyhouply přes 3 miliardy dolarů.

Toto je jen jeden z příkladů jak se IoT usadil v našich životech. Na začátku byla společnost s prostým zasílám DVD, kdy řešení několika drobných problémů pomalu vedlo k využití dat a algoritmů k maximalizaci zákaznické zkušenosti.

 

Autor/ka fotografie: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/dvojice-sezeni-doma-sledovani-4009402/