Praha – Happening před čínskou ambasádou v Praze upozornil dnes na porušování lidských práv v zemi, kde slavnostně začaly zimní olympijské hry. Pořadatelé ze spolku Lidská práva bez hranic proto zvolili sportovní charakter protestu. Na uzavřené ulici sehráli scénku, při které dva hokejisté v dresech čínského týmu nesportovním způsobem pokořili pětici protestujících v dresech Tibetu, Ujgurů, křesťanů nebo praktikujících meditační praxi Fa-lun-kung. Akce pokračovala v podvečer položením svíček k uctění památky obětí čínského komunistického režimu.
Scénka se odehrála na uzavřené silnici před ambasádou, kam organizátoři pod transparent s nápisem „Umělý sníh, skutečná genocida“ položili bílou plachtu symbolizující umělý sníh. Na akci dohlížela desítka policistů a přístup na chodník před budovou velvyslanectví znemožňovaly kovové zábrany.
„Chceme poukázat na absurditu toho, že olympijské hry se konají v zemi, která páchá genocidu na ujgurské menšině, nechává odebírat životně důležité orgány vězněným praktikujícím Fa-lun-kung, násilně převychovává věřící nebo například ničí tibetskou kulturu,“ uvedla jednatelka spolku Lidská práva bez hranic Veronika Sunová.
Z avizovaných umělců se protestu zúčastnil jen rockový zpěvák Michal Cerman, herečky Michaela Tomešová a Andrea Černá se omluvily kvůli onemocnění.
Akce pokračovala v podvečer. Před ambasádou se sešlo asi 20 lidí, kteří k uctění památky obětí čínského komunistického režimu zapálili svíčky a položili je na bílé plátno umístěné pod transparentem s vyobrazenými olympijskými kruhy. Na plátno organizátoři položili papíry s texty jako „Konec právního systému v Hongkongu, „Znásilňování ujgurských žen“, „Nucené práce“ nebo „Pronásledování věřících“, na nichž byly kapky červené barvy. Podle organizátorů to mělo symbolizovat „umělý sníh potřísněný krví zločinů“.
Organizátoři protestu odmítli postup Číny mimo jiné vůči Tibetu či Tchaj-wanu a vyjádřili pohoršení nad porušováním lidských práv, k čemuž podle nich v Číně dochází. Ohradili se rovněž proti tomu, že se olympijské hry využívají jako nástroj legitimizace politické moci. Podle nich je takový přístup v rozporu s myšlenkami zakladatele moderních olympijských her Pierra de Coubertina a olympijské ideály tak upadají.
Demonstranti požadovali bojkot letošních zimních olympijských her v Pekingu kvůli čínské politice vůči Tibetu, Hongkongu a Tchaj-wanu i vytváření systému totalitní kontroly nad obyvatelstvem. Organizace na ochranu lidských práv obviňují Čínu z toho, že zavřela více než milion muslimských Ujgurů do politických převýchovných táborů v severozápadní čínské provincii Sin-ťiang. Peking tvrdí, že tábory jsou ve skutečnosti střediska odborného vzdělávání, která je mají odradit od radikalizace.
zdroj: ČeskéNoviny.cz