Google, jméno které je dnes synonymem pro vyhledávání informací na internetu, mocný a významný technologický gigant na světě. Letos v září tomu bylo 25 let od jeho vzniku. Od svého skromného počátku na univerzitním kampusu roku 1998 se proměnil na globálního lídra ve vyhledávání na internetu a lídra technologické inovace. Jeho přístup, špičkové technologie a rozsáhlé služby přinesly revoluci do digitálního světa. Společnost se stala jedním z nejvlivnějších a neuznávanějších podniků a získala si srdce a mysl mnoha uživatelů po celém světě.
Google byl založen v září 1998, dvěma studenty, Larrym Pageem a Sergeyem Brinem, tehdy doktorandy na Stanfordově univerzitě. Ti měli vizi vytvořit účinný a inteligentní vyhledávací nástroj pro internetové uživatele, který by dokázal efektivně a přesně třídit a zobrazovat nekonečné množství informací přístupných na internetu. To vedlo k vytvoření prvního funkčního vyhledávacího algoritmu nazvaného „Backrub,“ který brzy změnili na název „Google,“ od slova „googol,“ který symbolizuje velmi velké číslo. První server byl umístěn v garáži a to byla doba, kdy se začal psát příběh jednoho z největších technologických úspěchů v historii. Tato verze se stala populární díky svému jednoduchému a intuitivnímu používání.
Google brzy přilákal pozornost a získal finanční podporu od investora Andyho Bechtolese, což mu umožnilo rychle se rozrůst a zlepšovat svůj vyhledávací algoritmus. Spuštění služby AdWords v roce 2000, která umožnila inzerentům cílit na klíčová slova, byl klíčovým krokem k financování růstu společnosti. Byl to začátek revoluce v online reklamě. V následujících letech Google představil mnoho nových produktů a služeb. Kromě vyhledávání se rozšířil do oblastí jako jsou e-mail (Gmail), mapy (Google Maps), Google Earth , videa (YouTube), sociální sítě (Google+), webové prohlížeče (Chrome) a a mnoha dalších. V roce 2008 přišel s operačním systémem Android, což vedlo později k dominanci Google v oblasti mobilního operačního systému. Díky svým akvizicím, včetně YouTube, DoubleClick a Motorola Mobility, se Google stal dominantním hráčem na trhu digitálních technologií.
Larry Page a Sergey Brin zůstali klíčovými postavami Googlu. Page zastával pozici CEO, ředitele společnosti, až do roku 2015, kdy byla založena mateřská společnost Alphabet. V tomto roce předali vedení společnosti Sundaru Pichai, který se stal novým CEO. Page a Brin se stáhli z denního provozu, ale zůstali důležitými členy dozorčí rady. Sundar Pichai přinesl do společnosti novou energii a vedl ji k ještě většímu růstu a inovacím. Právě Google je známý svými inovativními zaměstnanci, kteří přispívají k rozvoji nových technologií a produktů.
Jednou z klíčových postav v historii Google byla i Marissa Mayer, která se připojila k firmě v roce 1999 a hrála důležitou roli ve vývoji produktů jako Google Search, Google Images a Google News. Později odešla a stala se CEO Yahoo!, později založila svou vlastní firmu.
A co tak pár zajímavostí ze života Googlu?
- Hlavní sídlo Googlu se nachází v Mountain View v Kalifornii a je známé jako Googleplex. Tento kampus je proslulý svým moderním designem a inovativním pracovním prostředím. Nabízí zaměstnancům různé výhody, jako jsou bazény, jídelny s bezplatným jídlem a relaxační zóny. Má také pestrou flotilu kol, která zaměstnancům umožňuje snadnou přepravu do kampusu.
- Google je známý svými změnami loga na domovské stránce nazvanými „Google Doodles„. Tyto grafické úpravy oslavují významné události, památné osobnosti nebo výročí a dodávají vyhledávači šarm a originalitu.
- Měření času Google Doodle bylo původně vytvořeno jako dočasný log pro informování zaměstnanců, že zakladatelé Larry Page a Sergey Brin jsou nepřítomni v případě selhání serverů.
- Jednou z nejzajímavějších funkcí Google Maps je Street View, která umožňuje uživatelům procházet si ulice a panoramaticky si prohlížet místa z celého světa. Tato technologie se stala nepostradatelným nástrojem pro cestovatele, turisty a výzkumníky.
- Google má také projekt s názvem „Google X,“ který je známý svými futuristickými projekty, jako je samořídící auto Waymo a projekt Loon na poskytování internetového připojení pomocí balónů ve stratosféře.
V důsledku obrovské popularity se slovo „googlovat“ stalo běžným slovesem v mnoha jazycích. Lidé ho používají jako synonymum pro vyhledávání informací na internetu, bez ohledu na to, zda používají skutečný vyhledávač Google nebo jiný.
Google se také intenzivně zabývá umělou inteligencí a strojovým učením. Jejich AI technologie se využívají v různých produktech, včetně automatického překladu, rozpoznávání obrazů a hlasového ovládání.
Google se zavázal k ochraně životního prostředí. Společnost investuje do obnovitelné energie, snižuje emise skleníkových plynů a podporuje udržitelné technologie. V roce 2017 Google oznámil, že je 100% poháněn obnovitelnou energií.
Čelí ale kritice v oblasti soukromí a ochrany dat. Snaží se zlepšit své postupy a nabízí uživatelům nástroje pro správu soukromí a kontrolu nad svými daty.
Současně společnost Google ovládá 92 % trhu s vyhledáváním na internetu a má přes 2,3 miliardy aktivních uživatelů na celém světě. Získala mnoho dalších společností, včetně YouTube, a stala se jedním z nejvýznamnějších hráčů v oblasti cloudových služeb. Neustále pracuje na vývoji nových technologií, včetně umělé inteligence, kvantových počítačů a rozvoje autonomních vozidel. Společnost zůstává na špičce technologického inovace a má ambice vytvořit technologickou budoucnost.
Google se stal nedílnou součástí našeho digitálního světa. Jeho inovace, služby a značka si získaly důvěru a obdiv milionů uživatelů po celém světě. Larry Page, Sergey Brin a tým talentovaných zaměstnanců stojí za tímto technologickým gigantem, který neustále překračuje hranice a přináší nové možnosti a zážitky. Ať už hledáte informace, používáte mapy nebo se bavíte na YouTube, Google je vždy připraven uspokojit vaše digitální potřeby. A to je důvod, proč se Google stal synonymem pro vyhledávání na internetu a zůstává jedním z nejvýznamnějších hráčů v IT světě. Jeho příběh je inspirací pro mnoho start-upů a technologických nadšenců po celém světě, a jeho vliv na naši digitální kulturu je nepopiratelný.
Autor/ka obrázku: Pixabay.com