„Bylo potvrzeno dalších dvanáct úmrtí,“ uvedla samospráva okresu Maui. „Počet obětí se tak dostává na 67,“ dodala. Podle úřadů jde o nejhorší přírodní katastrofu v historii státu Havaj, napsala agentura Reuters.
Oheň na Maui způsobil ohromné škody především v historické Lahaině, která byla v 19. století hlavním městem bývalého Havajského království. Shořel mimo jiné dvě stě let starý kostel Waiola (dříve Wainee), na jehož hřbitově jsou pohřbeni havajští králové a královny.
DO LAHAINY SE VRACÍ LIDÉ
V pátek začaly úřady evakuovaným obyvatelům umožňovat návrat do Lahainy. Podle úřadů je požár, který město zasáhl, pod kontrolou z 85 procent, uvedl dříve zpravodajský web CNN. Požár v oblasti Pulehu/Kihei je pod kontrolou z osmdesáti procent a plameny v regionu Upcountry Maui z padesáti procent.
Agentura AP popisuje, že na ulicích města byly k vidění ohořelé výtahové šachty, které zbyly po zničených bytových domech, kostry automobilů pod spadlými sloupy nebo trampolíny a koloběžky znetvořené extrémními teplotami.
„Udeřilo to tak rychle, bylo to neuvěřitelné,“ řekl místní obyvatel Kyle Scharnhorst, jenž si prohlížel škody v bytovém komplexu, který byl jeho domovem. Je jedním z mnoha svědků, kteří popisují, že rychlé šíření ohně v úterý obyvatele zaskočilo. Požár se podle všeho k městu dostal tak rychle, že nestihl reagovat ani havajský výstražný systém, který varuje obyvatele před nebezpečím zvukem sirén.
„Poprvé se vracíme zpátky a už víme, že náš dům shořel. Poslední dva dny jsme vlastně nic nevěděli,“ řekla zase Julie Lundyová, která se do města vrátila už ve čtvrtek. Požár Lahainu zasáhl v úterý a rozsah škod začal vycházet najevo ve středu po ústupu silného větru, který předtím komplikoval hasičské operace.
Policie pozdějí příjezdovou cestu do města uzavřela s tím, že lidé nerespektovali pravidla přístupu, uvedla CNN. Podle místních médií byla silnice přetížená. Kdy bude cesta opět otevřená, není jasné.
Zdroj: ČT