POSLANCI SE SEJDOU KE ZPŘÍSNĚNÍ ZÁKAZU VLASTNICTVÍ MÉDIÍ VRCHOLNÝMI POLITIKY
Poslanci se dnes sejdou ke schvalování návrhu na zpřísnění zákazu vlastnictví médií vrcholnými politiky. Ustanovení chce koalice připojit k vládní novele, která mění řízení Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Projednání předlohy brzdí řadu měsíců opoziční hnutí ANO. Koalice k ní nechala svolat mimořádnou schůzi, kterou nelze blokovat zejména navrhováním změn programu.
Navzdory tomu je možné, že se Sněmovna ani dnes k hlasování o podobě novely nedostane. Koalice už ohlásila, že by mohla stanovit na červen pro hlasování pevný termín.
Navrhované zpřísnění zákazu vlastnictví médií politiky a přijímání dotací a investičních pobídek v ustanovení zákona o střetu zájmů, který je znám jako lex Babiš, označovali poslanci ANO za „přílepek“ už při únorovém projednávání novely. Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek odmítal tvrzení ANO, že jím prosazované změny míří proti jedné osobě, tedy předsedovi ANO a bývalému premiérovi Andreji Babišovi.
Poslanecký pozměňovací návrh zejména mění ustanovení, které zakazuje veřejným funkcionářům provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Aby nebylo možné zákaz obcházet, má se vztahovat na skutečného majitele provozovatele médií, nikoli na ovládající osobu. Stejně tomu má být u společností v případě zákazu přijímání dotací a investičních pobídek, který míří na členy vlády.
Babiš po nabytí účinnosti ustanovení o zákazu vlastnictví médií a získávání dotací a investičních pobídek v roce 2017 vložil akcie svých firem Agrofert a SynBiol do svěřenských fondů. Pod Agrofert spadá i skupina Mafra, jež patří k největším mediálním domům v Česku.
Změny v dohledovém úřadu mají podle vlády zlepšit jeho kontrolní roli a vymahatelnost práva. Novela počítá například s tím, že vrcholným orgánem úřadu bude nově pětičlenné kolegium, které převezme část pravomocí předsedy úřadu.
Autor: ČTK