Poslanci by se mohli vrátit ke spornému návrhu na změnu výběru radních ČT a ČRo

Poslanci by se dnes mohli vrátit ke spornému vládnímu návrhu na změnu výběru radních České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo). Delší debata zřejmě doprovodí i plánované pokračování prvního čtení senátní předlohy, která ruší monopol na zdravotní pojištění cizinců. Plénum také čeká volba člena Rady ČRo.

Změny ve výběru radních obou veřejnoprávních médií měli poslanci projednávat ve druhém čtení už v úterý. Vzhledem k délce trvání úvodního bloku návrhů změn programu schůze a následným přestávkám pro opoziční kluby ANO a SPD se ale Sněmovna nevypořádala s žádnou z předloh. Vládní novela zapojuje do volby členů rad ČT a ČRo Senát a zpřísňuje vymezení organizací, které mohou navrhovat kandidáty. Opoziční politici mluví o možné politizaci, koaliční naopak o posílení nezávislosti dvojice veřejnoprávních médií.

Senátní návrh na zrušení monopolu společnosti Pojišťovna VZP na zdravotní pojištění cizinců čelil ve Sněmovně více než tříhodinové opoziční kritice na říjnové schůzi. Předlohu, která také zdvojnásobuje minimální limit pojistného plnění v případě cizinců s dlouhodobým pobytem v Česku, chtějí ANO a SPD už v úvodním kole zamítnout nebo vrátit k přepracování.

V devítičlenné Radě ČRo budou poslanci obsazovat místo po Jiřím Šuchmanovi, kterému skončil mandát loni v říjnu. Šanci mají dramaturg Jiří Dohnal, někdejší vedoucí pracovník rozhlasu Oldřich Šesták a scénograf Ondřej Zicha.

V prvním čtení je na programu schůze také například návrh na ochranu oznamovatelů protiprávního jednání, který by jim měl zajistit obranu před případnou odvetou zaměstnavatelů. Podobu vládní předlohy kritizovali protikorupční organizace i koaliční Piráti. Pirátští poslanci v úterý oznámili, že koalice se dohodla na širší podobě zákona. Měl by se vztahovat i na přestupky a na anonymní oznámení, jak požadují. Zda se Sněmovna k projednání této předlohy dnes dostane, ale není jisté.

Autor: ČTK