Poslanci by dnes měli schvalovat organizační změny v Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Do novely se zřejmě dostane sporné zpřísnění zákona o střetu zájmů zejména ohledně vlastnictví médií. Ve sněmovním finále je také například návrh na administrativní zjednodušení zadávání veřejných zakázek.
Do novely o změnách v takzvaném dohledovém úřadu chce koalice vložit pozměňovací návrh skupiny vládních poslanců v čele s Jakubem Michálkem (Piráti), který zpřísňuje zákaz vlastnictví médií a přijímání dotací a investičních pobídek. Například média by politici nemohli převádět na osobu blízkou nebo do svěřenského fondu, za porušení povinností by hrozily vyšší pokuty. Úřady by mohly nařídit i prodej média.
Jde o ustanovení, která jsou vzhledem k aktivitám předsedy opozičního hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše obecně známá pod označením lex Babiš. Babiš po nabytí účinnosti ustanovení o zákazu vlastnictví médií a získávání dotací a investičních pobídek v roce 2017 vložil akcie svých firem Agrofert a SynBiol do svěřenských fondů. Pod Agrofert spadá i skupina Mafra, jež patří k největším mediálním domům v Česku.
Změny v dohledovém úřadu mají podle vlády zlepšit jeho kontrolní roli a vymahatelnost práva. Novela počítá například s tím, že vrcholným orgánem úřadu bude nově pětičlenné kolegium, které převezme část pravomocí předsedy úřadu.
Novela o veřejných zakázkách má obecně ulevit zadavatelům i uchazečům od administrativy. Podle vlády nezavádí nová práva a povinnosti, které by představovaly podstatné ekonomické dopady, ale reaguje na praktické zkušenosti s fungováním nynějšího zákona.
Zdroj: ČTK