Podzimní poklad pro zdravý životní styl

Podzim přichází se všemi svými kouzly. S krásnou paletou barev, kdy se kolem nás začínají objevovat teplé odstíny oranžové a hnědé. A co je takovým ikonickým symbolem tohoto ročního období? Kaštany. Lesklé plody, které  najdou své uplatnění v kulinářství, zdraví ale i v kreativitě.

Kaštany, botanicky známé jako Castanea, mají původ v horských lesích jihovýchodní Evropy a Asie. Tento strom jež se dožívá 500-600 let, kvete v květnu a červnu a jeho plody dozrávají v září.

Kaštany měly po tisíce let významnou roli v historii různých kultur. Používali se jako amulety jako ochrana před negativní energií. Římané a Řekové je považovali za pokrm bohů a věřili, že mají léčivé vlastnosti. Barvivo, které obsahují jeho listy, kůra a slupky plodů, se používalo k barvení látek, v lidovém léčitelství pro výrobu mastí. V Evropě byly kaštany dříve důležitým zdrojem potravy, zejména v obdobích nedostatku. Mlýnek na kaštany byl nezbytným nástrojem v každé domácnosti. I dnes jsou kaštany pochoutkou po celé Evropě, zejména ve střední a jižní Evropě.

Kaštany jsou nejen lahodné, ale jsou zejména přínosné pro zdraví. Hlavní obsahovou skupinou jsou triperteny (až 10%), které označujeme jako aescin, směs saponinů s protizánětlivými, vazokonstrikčními a vazoprotektivními účinky. Je to hlavní aktivní složka zodpovědná za většinu jeho léčivých vlastností. Aktivní látky získávané z plodů kaštanu v podobě extraktu jsou označovány HCSE. Tyto látky působí protizánětlivě, jsou používané jako cévní tonikum a antiflogistikum, vyživují tkáně, podporují krevní oběh a celkově posilují fyziologickou odolnost organismu.

  • Vysoký obsah vitamínů B1, B2, C a minerálů (fosfor, hořčík) jsou prospěšné pro naše tělo v podpoře imunitního systému a metabolismu.
  • Obsahují flavonoidy, polyfenoly a další antioxidanty, které mohou chránit buňky před poškozením způsobeným volnými radikály. Antioxidanty jsou užitečné pro snížení zánětů a prevenci různých onemocnění.
  • Díky nízkému obsahu nasycených tuků a vysokému obsahu zdravých tuků, které pomáhají snižovat hladinu špatného cholesterolu, podporuje zdraví srdce.
  • Mají nízký glykemický index. To znamená, že konzumace kaštanů nezpůsobuje prudký nárůst hladiny cukru v krvi. Lidem trpícím diabetem pomáhá udržovat stabilní hladinu cukru v krvi.
  • Zvyšují energetickou úroveň: Kaštany jsou bohaté na sacharidy, které mohou poskytnout rychlý zdroj energie, což je prospěšné pro sportovce.
  • Jsou bohatým zdrojem vlákniny, která podporuje trávení, jsou proto vhodnou volbou pro ty, kteří se snaží o snížení hmotnosti.

Ve Francii se během sklizňových měsíců koná tradiční svátek „Svátek Kaštanů –La Fête de la Châtaigne“, kde se slaví úroda a vaří různé pokrmy z kaštanů.

Kaštany si můžeme vychutnat mnoha způsoby. Můžeme je konzumovat čerstvé, sušené, smažené nebo vařené.

Pravděpodobně nejznámější způsob přípravy kaštanů je pečení. Nařízněte povrch kaštanů a pečte je v troubě nebo na pánvi až do doby, kdy se slupka snadno odlupuje. Nebo si v období svatomartinských oslav vyjděte na procházku a kupte si čerstvě pečené voňavé kaštany cestou. I vařené kaštany jsou výborné. Vložte kaštany do mírně osolené vody, přidejte fenykl a vařte 20-30 min do změknutí.

V mnoha zemích se vaří hustá kaštanová polévka, která je výborná na zahřátí v chladných dnech. Tato polévka může být připravena s různými ingrediencemi, jako jsou cibule, česnek, zelenina a koření. Výbornou přílohou je kaštanové pyré.

Dostali jste chuť na sladké? Místo tradiční mouky použijte kaštanovou mouku a upečte si moučník.

Kaštany jsou symbolem podzimu. Nalaďte se na podzimní čas a dopřejte si chutnou dávku zdraví.

 

Autor/ka obrázku: Pixabay.com