Podnikání a důchod? Spočítejte si, jak na tom na „stará kolena“ budete.

Jste podnikatel a hlavou se vám honí otázka, jak to bude s důchodem? Zdali si budete moci užít klidný a zasloužený odpočinek, nebo budete honit každou korunu? Dost možná přesně nevíte, jak na tom jako podnikatel jste a bojíte se nedostatku financí po ukončení činnosti? Je možné, že se bojíte oprávněně, zaměstnanci totiž průměrně odvádějí na sociálním pojištění více, než OSVČ a tak vás může čekat i nižší dávka státem vypláceného starobního důchodu.

Jak se připravit, aby jste si stáří užily bez obav z finanční krize? To se dozvíte v dnešním článku, který je nabitý tipy přímo pro vás.

Sociální pojištění, OSVČ a důchod. Jak spolu tyto pojmy souvisí?

Aktuální situace kolem vyplácení důchodové dávky se stále mění, do výše příjmu může zasahovat mnoho faktorů, jako je třeba inflace, momentální situace, vládní rozhodnutí atd… Všeobecně je ale možné říct, že výši důchodu přímo ovlivňuje sociální pojištění. Tím,  že OSVČ ho odvede za svou pracovní kariéru dokonce až dvakrát méně než zaměstnavatel za zaměstnance, je logické, že výsledná částka bývá z pravidla nižší než státní průměr. K získání dávky je navíc nutné být v důchodovém věku a mít sociální pojištění minimálně 35 let.

Pro zjištění konkrétní výše dávky je nutné vědět denní vyměřovací základ, ze kterého se počítají minimální zálohy a délku trvání sociálního pojištění. V roce 2023 navíc nastala změna a do částky se také připočítává takzvané výchovné, které činí 500 kč na každé vychované dítě. Pozor, částka ale náleží pouze jednomu z rodičů.

Jak na tom budu?

To, jaká je předpokládaná výše vašeho budoucího důchodu si můžete spočítat zde, jedná se o důchodovou kalkulačku ČSSZ, která má dvě základní podoby:

Jak si udělat dostatečný „finanční polštář“ a být ve stáří v pohodě i s minimální pomocí od státu? Zde je několik užitečných tipů.

  • Zvyšte svůj vyměřovací základ

Svůj vyměřovací základ spočítáte, když svůj zisk (celkové příjmy minus výdaje) vydělíte dvěma. Existuje také takzvaný „minimální měsíční vyměřovací základ“ , který činil v roce 2022 pro hlavní výdělečnou činnost 9 728 Kč (což představuje měsíční nejnižší zálohu 2 841 Kč). Pokud byste chtěli váš vyměřovací základ zvýšit, uveďte to v Přehledu o příjmech a výdajích pro Správu sociálního zabezpečení. Sice pak budete muset platit vyšší zálohy, ale v budoucnu budete dostávat i vyšší starobní důchod.

  • Investujte

U investic si na tu správnou cestu musí přijít každý sám. Pro někoho je ideální investice do drahých kovů a pro jiného do cenných listin či nemovitostí. Platí však, že důležité je správné načasování. Obezřetnost je ale na místě a investice si raději vždy předem důkladně promyslete.

  • Penzijní spoření

Mnoho bank v dnešní době nabízí tzv. penzijní spoření. Stát tento trend podporuje a dle výše vámi ušetřené měsíční částky přispívá. Minimální částka příspěvku 90 Kč při spoření 300 Kč za měsíc a maximální je 230 Kč pro ty, kteří ušetří 1000 Kč.

Jak je to s podnikáním při pobírání důchodu? Je nutné ho ukončit?

Ne, podnikat můžete i nadále, jen je nutné dodržet několik zákonitostí.

  • Musíte být přihlášení na FÚ
  • Musíte odevzdávat daňové přiznání a přehledy příjmů a výdajů za uplynulý rok
  • Zálohy na sociálním pojištění – pokud je hrubý zisk do limitu tzv. rozhodné částky (například pro rok 2022 to je 93 387 korun), sociální pojištění neplatíte.
  • Zálohy na zdravotním pojištění – během prvního roku vedlejší činnosti zálohy platit nemusíte, potom vám je zdravotní pojišťovna vypočítá podle vašeho skutečného zisku.

Podnikani v duchodu

Zdroje obrázků: Pexels, Unsplash