Na základě rozhodnutí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy se od 13.-18.4 2023 konaly jednotné přijímací zkoušky na víceletá gymnázia a na maturitní obory. Na tom by nebylo nic mimořádného, ale pro letošní rok si připravil CERMAT (organizace, kterou řídí Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy) novinku v podobě hodnocení vyplněných testů pomocí umělé inteligence.
Už tradičně si žáci, kteří měly zájem o pokračování ve studiu na gymnáziu nebo na středních školách mohli podat dvě přihlášky. Celkově tak tento rok obdržela osmiletá gymnázia zhruba 34 400 přihlášek, šestiletá asi 13 tisíc. Počet přihlášek na šestiletá gymnázia stoupl oproti loňsku o 31 procent, na osmiletá gymnázia přišlo meziročně o 7,4 procenta přihlášek víc.
Jak hodnotí počítač?
Počítače budou hodnotit pouze některé odpovědi a to konkrétně jen takové, které mají pouze jednoznačnou odpověď, nahradí tak jednoho ze dvou hodnotitelů. Takový systém hodnocení je však uplatňován pouze u přijímacích testů na víceletá gymnázia. Každou odpověď v testu určeného pro žáky pátých a sedmých tříd, kteří se hlásí na osmiletá a šestiletá gymnázia zkontroluje ale vždy alespoň jeden člověk. Tuto informaci oznámila mluvčí organizace CERMAT Jana Patáková.
„Letos poprvé hodnotí některé úlohy umělá inteligence. Opravuje ale jen malé procento testů, užíváme ji letos zkušebně. Systém využijeme i pro maturitní zkoušky v květnu,“ uvedla mluvčí.
Patáková se svěřila, že doposud posuzovali každou odpověď žáka v testu z českého jazyka a matematiky dva hodnotitelé. Když došlo k neshodám a nebylo jasné, jak odpověď hodnotit, rozhodující slovo měl vždy hlavní hodnotitel. Jednoho z hodnotitelů nyní u části testů na víceletá gymnázia nahradí umělá inteligence, druhým a tím hlavním hodnotitelem však stále zatím zůstává člověk.
Podobně se letos hodnotí i testy jednotných přijímacích zkoušek na čtyřleté maturitní obory na středních školách. Žáci ve valné většině postupující z devátých tříd základních škol zkoušky skládali 13. a 14. dubna 2023. Podle ředitele Cermatu Miroslava Krejčího opravila umělá inteligence cca 100 tisíc úloh a výsledky zkušebního užití umělé inteligence jsou srovnatelné s chybovostí člověka.
Výsledky se žáci dozví už okolo 30. dubna.