Představení žáků 2. A Základní školy Tyršova s názvem Karkulka, které nacvičili s paní učitelkou Zuzanou Majerovou zahájilo slavnostní den. Ocenění předávali starosta města Jakub Nekolný a místostarosta Tomáš Klinecký, slavnostní obřad uváděl tajemník Aleš Kašpar.
Plaketu převzaly Veronika Pivoňková a Markéta Rücklová, učitelky dětské skupiny La Paloma. „Někdy jsou slova zbytečná a o těchto dvou dámách platí, že byly nejen ve správný čas na správném místě, ale že se zachovaly tak, jak je třeba, a s maximální profesionalitou. Patří jim veliký dík za záchranu dětského života,“ řekl pan Kašpar, tajemník.
Co se paní učitelkám přihodilo? „Děti spinkaly a jedna holčička začala mít febrilní křeče,“ říká Veronika Pivoňková, která dítě dala na bok, podle svých slov intuitivně, se o něj postarala, přivolala záchranku. Kolegyně Markéta Rücklová ihned utíkala z domova, pomohla s péčí o holčičku, ohlídala ostatní děti. „Nemám pocit, že bych byla nějaký hrdina,“ říká. „To já taky ne,“ přidává se Pivoňková. Dítě je díku bohu v pořádku.
Následovalo ocenění pro dětskou lékařku Irena Drahoňovská. „Do Českého Brodu jsem přišla v roce 1991. To jste tu ještě měli novorozenecké oddělení,“ zavzpomínala. „Děkujeme, že jste to vydržela s námi a s našimi dětmi,“ poděkoval při předávání pan starosta Nekolný.
Ocenění putovalo také Ivaně Nývltové, dlouholetou pracovnici informačního centra. „Ivanku znám z informačního centra dlouhou dobu a vždycky říkám, že je takovým sluníčkem, které každého, kde do íčka zavítá, rozsvítí, i kdyby měl tu nejhorší náladu,“ popsal tajemník Kašpar.
Antonín Řezáč převzal také ocenění. „Máme v plánu autobusový výlet do Železných hor, potom řadu vlakových zájezdů, na Klepec, do Českého středohoří, do Hradce. Budeme rádi, když nás bude chodit co nejvíce. Ocenění beru jako poděkování všem, kteří se za více než 60 let českobrodské turistiky organizování věnovali, od pana doktora Vacka, Křivánka až po současnost. Nyní je nás 90, většinou seniorů, věřím, že ještě chvíli vydržíme a budeme chodit,“ uvedl Řezáč.
Dalším oceněným se stal Zdeněk Chybný, dlouholetý předseda šachového klubu. Působí v něm už od roku 1980.
„Podařilo se mu činnost klubu udržet i v posledních letech, které nebyly jednoduché pro žádnou organizaci. Jeho zásluhou vyrostla ve městě mladá generace, Zdeněk Chybný ji stále na turnaje doprovází,“ popisuje pan tajemník.
Zdeněk Chybný prozradil, že šachy člověku přinášejí uklidnění a v závěru i adrenalin, hlavně radost.
Davida Fikejze, kapitána SK Český Brod, který aktivně podporuje celý Slavoj a ocenění dostal také za pomoc druhým, ať už v době pandemie či teď v časech, kdy k nám přicházejí ukrajinští uprchlíci.
„Tuto cenu bych chtěl věnovat mému tátovi, který tento rok překonal rakovinu slinivky a vrací se zpátky do života. To je teď pro nás jako pro rodinu nejdůležitější,“ řekl David Fikejz do mikrofonu. Mimo něj přiznal, že když mu ohledně ocenění volali z městského úřadu, bylo to pro něj obrovské překvapení, nečekal to.
Osobnost města Český Brod patřilo i římskokatolickému knězi Matúši Kocianovi. V českobrodské farnosti působil osm a půl roku. Nyní je to už pět a půl roku, co přešel do kostela sv. Matěje v Praze – Dejvicích.
„Když mi paní navrhovatelka volala, říkal jsem – prosím vám, neblázněte, vždyť už na mě v Českém Brodě všichni zapomněli, otočme list,“ řekl kněz Kocian.