Podle zástupce velvyslankyně ve Vídni Jakuba Nováka se zatím týdenní lockdown pro neočkované v Rakousku příliš neprojevil. „Společnost je rozdělená, existuje pouze silná a hlasitá menšina, která očkování odmítá. Vedení státu už nedoufá, že se všechny neočkované podaří přesvědčit, proto přichází očkovací povinnost od února,“ hodnotí.
Detaily nařízení o povinném očkování oznámí vláda v příštích týdnech. Známé je zatím jen to, že za jeho porušení bude občanům hrozit pokuta. Rakousko je první zemí EU, která kvůli nově rostoucímu počtu nákaz omezuje volný pohyb osob a zavádí povinnou imunizaci všech obyvatel. V Rakousku je nyní plně naočkováno asi šestašedesát procent obyvatel, což je jedno z nejnižších čísel v západní Evropě.
Podle politoložky Anny Durnové, která působí na Vídeňské univerzitě jsou ze situace okolo covidu Rakušané dlouhodobě frustrovaní. „Zase se vlastně dostáváme do krajní situace a každý to prožívá jinak podle toho, jaké má zdroje, co to pro něj znamená,“ myslí si Durnová. Například lidé z pohostinství se bojí o práci. Poučení vnímá v tom, že i přes lockdown zůstaly otevřené školy.
Povinné očkování
Omezení mobility je podle Reného Levínského z Centra pro modelování biologických a společenských procesů zásadní. „Vždycky jsme viděli, že když bude tolik kontaktů, tak budeme mít určitý počet nakažených za 14 dní, ta korelace je velmi silná,“ hodnotí. Dle českých dat lidé omezili kontakty jen minimálně, tudíž neočekává v příštích dnech výraznou změnu v epidemii.
Levínský sám povinné očkování vítá. Snížit obavy lidí z očkování mohou podle průzkumu Život během pandemie společnosti P&Q Research možnost výběru vakcíny nebo plná nemocenská v případě, že by člověka nežádoucí účinky vyřadily z pracovního procesu.
„Povinné očkování je prostředek poslední záchrany a nejdříve se měly vyzkoušet jiné způsoby, jak zajistit proočkovanost populace. Jedním z nich je, aby byli lidé dobře informováni,“ myslí si etik David Černý. Česká vláda podle něj selhala v tom, že nedokázala dostatečně komunikovat, že očkování může zásadně minimalizovat škody na zdraví a na ekonomice a že rizika spojená s vakcínou jsou v porovnání s benefity zanedbatelná.
„Žádná práva člověka nejsou absolutní, mohou být za určitých okolností převážena,“ vysvětluje Černý. Nemělo by se ale podle něj zapomínat, že očkování je zásah do integrity těla. „V etické rovině, když srovnáme benefity, tak máme právo lidi nutit k povinnému očkování,“ doplňuje Černý.
Slovensko
Ve čtvrtek potvrdily laboratorní testy na Slovensku 7 418 infikovaných. I proto se tamní vláda rozhodla pro další zpřísnění restrikcí, to se tentokrát týká především neočkovaných. Ti od pondělí nebudou mít možnost navštěvovat například nákupní centra a některé typy prodejen. Zpřísnění se ale dotkne částečně i očkovaných, snižuje se totiž maximální počet lidí na hromadných akcích nebo třeba v ubytovacích zařízeních.
Velvyslanec na Slovensku Tomáš Tuhý doplňuje, že kvůli zpřísnění opatření se ruší například koncerty nebo vánoční trhy. Slovenská vláda tlačí na občany, aby se naočkovali. Snaží se tak ale dělat pomocí informací od odborných lékařských konzilií, přibližuje. „Zaznamenáváme konflikty mezi očkovanými a těmi, kteří proti očkování výrazně protestují. Na různých místech Slovenska se objevují takové incidenty,“ přibližuje Tuhý.
zdroj: ČT24 Zprávy