Městská rada Oděsy podle agentury Unian potvrdila, že přístav čelil vzdušným útokům ruských sil, a oznámila, že část ruských raket zničila protivzdušná obrana. V některých částech Oděsy propukly požáry a nad městem je vidět dým.
Stanice CNN na svém webu napsala, že hoří sklad pohonných hmot a že svědek slyšel na místě šest explozí. Regionální vojenská správa oznámila, že zasažen byl „jeden z objektů kritické infrastruktury“, a dodala, že podrobnosti zveřejní později, uvedla také CNN. Podle místních úřadů nebyl při útoku nikdo zraněn.
Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že rakety zničily ropnou rafinerii a tři zásobníky pohonných hmot v blízkosti města, píše agentura Reuters. Ukrajinci zařízení podle Moskvy využívali k zásobování svých jednotek u Mykolajivu.
V noci na sobotu cílily ruské rakety na rafinérii a přilehlá skladiště paliv ve městě Kremenčuk, z nichž byla zásobována ukrajinská vojska v centrálních a východních částech země. Gubernátor Poltavské oblasti Dmytro Lunin v neděli podle agentury Reuters uvedl, že oheň se podařilo uhasit, rafinérie je však zcela zničená.
Starosta města Mykolajiv Oleksandr Sjenkevyč podle listu The Kyiv Independent uvedl, že se město v neděli opět stalo terčem ruského ostřelování. Podrobnosti zatím nejsou známé.
Zelenskyj: Rusko se chystá dobýt celý Donbas a jih Ukrajiny
Britské ministerstvo obrany s odkazem na informace rozvědek uvedlo, že
ruská armáda v posledním týdnu soustředí své vzdušné síly na jihovýchodě Ukrajiny. Prezident Zelenskyj varoval, že ruská armáda se chystá dobýt Donbas a také jih Ukrajiny.
Ruská strana podle generálního štábu ukrajinské armády zaměřila hlavní úsilí na východní Ukrajině na ovládnutí měst Rubižne a Popasna, na přípravu na útok na Severodoněck, úplné ovládnutí Mariupolu, a usiluje také o Vuhledar a Marjinku.
Ukrajinská armáda kromě toho varovala, že protivník pokračuje v přípravě nových jednotek a plánuje vytvořit prapory, do nichž by se zapojili obyvatelé dobytých ukrajinských oblastí.
Ukrajinská armáda v sobotu informovala, že ruské jednotky v moldavském Podněstří se přesouvají a mohou se připravovat na útok na Ukrajinu ze západu. Představitelé Podněstří to v neděli popřeli. Podněstří se od Moldavska odtrhlo v devadesátých letech, když tamní separatisty aktivně podpořili ruští vojáci. Moskva má od té doby v oblasti své vojáky, ani ona ale nezávislost Podněstří neuznává.
Ukrajinská armáda tvrdí, že znovu kontroluje Pripjať
Zelenskyj uvedl, že Ukrajina získává opětovnou kontrolu nad okolím Kyjeva a Černihivu. Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová již předtím oznámila, že ukrajinské síly osvobodily od ruských vojáků celou Kyjevskou oblast. V nyní již osvobozeném městě Buča zavraždili okupanti podle místních úřadů stovky lidí, přičemž mnohé z nich mučili a jejich těla zohavili.
Zelenskyj ve svém projevu také podotkl, že značnou část nepřátelských sil zadržuje „hrdinný“ Mariupol, který je od začátku března v obležení ruských jednotek.
Později v neděli ukrajinská armáda podle webu stanice CNN oznámila, že získala zpět pod svou kontrolu město Pripjať u černobylské jaderné elektrárny a přilehlou část hranice s Běloruskem.
CNN: Putin se bude snažit ovládnout východ Ukrajiny do 9. května
Stanice CNN s odvoláním na nejmenované americké činitele obeznámené s informacemi amerických tajných služeb tvrdí, že Rusko přehodnotilo svou vojenskou strategii na Ukrajině a soustředí se na ovládnutí východu země včetně oblasti Donbasu do začátku května. Podle jednoho ze zdrojů stanice se toho šéf Kremlu Vladimir Putin bude snažit dosáhnout do 9. května, kdy se v Rusku slaví konec druhé světové války neboli Den vítězství.
Devátý květen zaujímá v ruském kalendáři prominentní místo, poněvadž v tento den si Rusko připomíná porážku nacistického Německa a na moskevském Rudém náměstí pořádá rozsáhlou vojenskou přehlídku a ukázku armádní techniky. Podle amerických představitelů by Putin rád oslavil tento den alespoň dílčím vítězstvím ve válce na Ukrajině.
Američtí a evropští představitelé podle CNN upozorňují, že i přes lhůty, které si může Rusko stanovit v rétorické rovině, se Moskva pravděpodobně připravuje na vyhlídku dlouhodobé války. Nejmenovaný evropský diplomat sdělil, že Putin se zřejmě chystá na „dlouhou a vleklou válku ve stylu té v Čečensku, protože mu do určité míry nic jiného nezbývá“.
Druhá rusko-čečenská válka začala v srpnu 1999 vpádem ruských jednotek a bombardováním. V únoru 2000 po dobytí metropole Groznyj úřadující ruský prezident Putin prohlásil vojenskou operaci za skončenou. Ruská média ale označila za konec války až duben 2009, kdy Moskva po deseti letech ukončila v Čečensku zvláštní bezpečnostní režim.
zdroj: ČT24 Zprávy