ČTK/Sznapka Petr Praha – Odboráři dnes budou vyjednávat s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) o zvýšení platů ve veřejném sektoru. Kvůli vysoké inflaci požadují úpravu výdělků ještě letos, jinak hrozí protesty. Šéf resortu práce bude s předáky a zaměstnavateli pak jednat i o minimální mzdě. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) žádá její zvednutí o 2000 korun na 18.200 Kč, a to od července.
Podnikatelé skokové přidání odmítají. Poukazují na to, že s nejnižší odměnou rostou i zaručené mzdy. Ty se vyplácejí v osmi výších podle odbornosti, odpovědnosti a náročnosti práce. Činí od minimální mzdy do jejího dvojnásobku. Podle Jurečky je podstatné, aby firmy přidání „ustály“ a nerostla nezaměstnanost.
Podle informačního systému o průměrném výdělku zaměstnával loni veřejný sektor 656.500 lidí. Polovina z nich vydělávala přes 41.921 korun hrubého měsíčně. Průměrný plat ve veřejné sféře činil 44.782 korun. Policistům, hasičům či pracovníkům sociálních služeb se letos od ledna zvedl základ výdělku neboli tarif o 700 korun. Učitelé si polepšili o dvě procenta, zdravotníci o šest procent. Úředníkům stejně jako pracovníkům kultury, nepedagogům ve školství a dalším profesím se pro letošek výdělek zmrazil. Inflace dosáhla v dubnu meziročně 14,2 procenta.
Předáci s premiérem Petrem Fialou, ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (oba ODS) a šéfem resortu práce Jurečkou o platech jednali už 25. května, na přidání se nedohodli. Vyjednávání má dnes pokračovat. Pokud se podle šéfa ČMKOS Josefa Středuly odboráři nedozvědí konkrétní řešení, rozhodnou o dalším postupu a případných protestech.
Požadavek na zvýšení platů státních zaměstnanců od července považuje Jurečka za nereálný. „Ministerstva a jednotlivé resortní organizace ty prostředky nemají narozpočtované,“ řekl v pondělí České televizi. Je proto podle něj nutné nejprve schválit novelu státního rozpočtu pro letošní rok.
Jurečka opakovaně řekl, že vláda je připravena v polovině roku podle vývoje ekonomiky o platech jednat. Premiér už po dubnovém jednání tripartity ujistil, že jeho kabinet podobu opatření ke zmírnění dopadu růstu cen zváží, plošným krokům se chce ale vyhnout kvůli obavám z dalšího roztáčení inflační spirály. Stanjura opakovaně zdůraznil, že jakýkoliv růst platů je nyní na dluh.
Autor: ČTK