Jak už jsme uvedli na závěr minulého článku, předsednictví není jen a pouze o debatách, jednání a politických rozhodnutí, je spojeno také s kulturou a reprezentací, a to jak celé Evropské unie vůči světu, tak dané předsedající země. Z toho důvodu je připraveno mnoho doprovodných akcí. Některé již proběhly, ale ještě na řadu se můžete těšit. Jednou z těch, které se sice již konaly, ale rozhodně stojí za zmínku, byl zahajovací koncert českého předsednictví v Radě EU, který se uskutečnil v pražském Rudolfinu v pátek 8.července 2022. Na koncertě vystoupil klavírní virtuóz Tomáš Kačo v doprovodu PKF – Prague Philharmonie. Během večera měla premiéru skladba Stronger then yesterday, která byla zkomponována přímo pro české předsednictví.
Další zajímavou doprovodnou aktivitou je putovní výstava fotografií s názvem „Dospěli jsme v EU“, která vznikla u příležitosti oslav osmnácti let České republiky v EU. Slavnostní zahájení proběhlo během předávání českého předsednictví 1. července v Litomyšli a výstavu otevřel ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek a šéfredaktor České tiskové kanceláře Petr Mlch. Jde o putovní kompozici vybraných fotografií, jenž chronologicky vyobrazují dosavadní působení Čr v EU, a to prostřednictvím důležitých milníků, od přístupových jednání, přes významné události až po konkrétní pozitivní dopady pro občany, jako je např. vstup do Schengenského prostoru nebo evropské projekty financované z příslušných fondů. Výstava se během předsednického období dostane postupně do všech krajů.
„Dospěli jsme v Evropě“ však zdaleka není jediným uměleckým počinem, za zmínku rozhodně stojí projekt “Květinová unie”. Jde o soubor koberců, tapisérií a nábytku z recyklovaného materiálu. Slavnostní otevření expozice proběhlo dvanáctého července a k vidění je například kruhová instalace dvanácti koberců ve tvaru květů, pokrývající podlahu vstupu do hlavní budovy Rady EU. Inspirace vzešla z vlajky EU, kdy v tomto případě květy nahradily hvězdy. Dílo odkazuje na paralelu mezi květy a členskými státy, ač jsou jako jednotlivé prvky rozdílné, dohromady tvoří fungující celek. Využití ekologických a recyklovaných materiálů pak odkazuje na aktuální palčivé téma ochrany životního prostředí. Dalším prvkem je téměř dvacet metrů dlouhá tapiserie designerek Barbory Fastrové a Johany Pošové. Tapiserie bude zdobit prostor pro setkávání s novináři v budově Europa a je vytvořena z textilních vláken, které vznikly z plastových lahví. Opět je zde tedy odkaz na udržitelnost a ekologickou odpovědnost. Vnitřní prostory Rady pak doplní kusy nábytku z ohýbaného dřeva.
Evropu můžete zažít opravdu všemi smysly, dokonce ji můžete ochutnat a to díky projektu Ochutnej Evropu. Projekt, který bude trvat od srpna do října, připravila Středočeská centrála cestovního ruchu a získal podporu i středočeského kraje, a to konkrétně ve výši 4,3 milionu korun. A o co vlastně půjde? O cyklus jedenácti akcí, které se budou konat v největších městech kraje. Představí české předsednictví a nabídnou pestrý kulturní program. To hlavní, co bude pro návštěvníky připraveno jsou stánky, reprezentující členské země a nabízející gastronomické speciality od každé z nich. A nezůstane samozřejmě jen u jídla, kromě chuťových pohárků můžete uspokojit i touhu po poznání a seznámit se se zvyky, tradicemi a kulturou jednotlivých zemí. Jeden ze stánků bude patřit také Středočeskému kraji společně s Evropskou unií a chybět nebude ani zastoupení kandidátských zemí. Pokrmy, případně produkty, budou i k zakoupení.
První akce se uskuteční na příbramském náměstí T.G. Masaryka a program bude nachystán od dopoledních hodin až do večera (10:00 – 18:00). Náměstí budou dějištěm i v dalších městech, 17. září se mohou na ochutnávání Evropy těšit obyvatelé Kolína, 1. října pak Kutná Hora. Program dále zavítá do Mladé Boleslavi, Rakovníka, Benešova, Berouna, Nymburka, Lysé nad Labem, Mělníka a Kladna.
Doprovodným programem bude putovní výstava architektonicky hodnotných staveb z regionu, které získaly ocenění a zároveň vznikly za podporu Evropské unie. Tato výstava bude v režii České komory architektů.
Cílem projektu Ochutnej Evropu je přiblížit význam předsednictví České republiky, ale i celého jejího fungování a bytí v rámci Evropské unie a vyzdvihnout konkrétní pozitivní dopady. To je v době, kdy se objevuje stále více kritiků a negativních nálad, velmi důležité.
Jak je vidět, doprovodné kultury je opravdu dost, pokud ale nemáte chuť za ní nikam cestovat můžete si ji klidně nechat přijít až k sobě do obýváku a to prostřednictvím hudby. K českému předsednictví byl totiž sestaven speciální playlist na hudební platformě Spotify. Ten nabízí opravdu pestrý průřez českou hudební scénou, a to jak historicky, tak žánrově. Cílem je poskytnout ucelený pohled na české hudební umění a na jeho vývoj. Tříhodinové album s názvem Songs from the Czech Republic (Písně z České republiky) je složeno ze 44 skladeb a nalezneme zde např. Dvořákovu Novosvětskou, Smetanovu Vltavu nebo část České mše vánoční Jakuba Jana Ryby. Nechybí ani interpreti kako Karel Gott, Marta Kubišová, Věra Špinarová, Ivan Král, Spirituál Kvintet, Zuzana Navarová, skupina Lucie nebo Tomáš Klus.
Pokud vás ohledně předsednictví zajímá aktuální dění, chcete si podrobněji nastudovat program a jeho priority nebo se podívat, jaká další kulturní doprovodná akce se koná ve vašem okolí, můžete navštívit oficiální stránky přímo věnované Českému předsednictví v Radě Evropské unie. A samozřejmě také sledovat Oblastní listy.
Tak ať vám Evropa chutná!