Obraz Bohumila Kubišty Staropražský motiv z roku 1911 se 29. května 2022 na aukci v Praze prodal za 123,6 miliou korun včetně dvacetiprocentní aukční přirážky.ČTK/Galerie Kodl Praha – Obraz Bohumila Kubišty Staropražský motiv z roku 1911 se na dnešní aukci v Praze prodal za 123,6 milionu korun včetně dvacetiprocentní aukční přirážky. Vytvořil tak nový tuzemský aukční rekord, který dosud držel obraz Divertimento II Františka Kupky, jenž se v roce 2020 prodal za 90,24 milionu korun. Poprvé se dnes při tuzemské aukci výtvarného umění na sále překonala hranice 100 milionů korun. Bez přirážky, která činí 20 procent, cenu licitátor odklepl na hodnotě 103 miliony korun a sálem zazněl bouřlivý potlesk přítomných vstoje.
„Celková vyvolávací částka 150 milionů korun byla navýšena téměř trojnásobně a poprvé byla překonána hranice 440 milionů korun dosažená v jedné aukci. Jedná se tak o nejúspěšnější dražbu v historii České republiky,“ uvedli pořadatelé po aukci v tiskové zprávě. „Udělalo mi radost, že nejdražším obrazem prodaným na našem trhu, který poprvé překonal hranici sta milionů korun, je dílo ryze českého autora. Velice mě překvapilo, že se nám již podruhé podařilo prodat všechny dražené položky,“ uvedl majitel galerie Martin Kodl.
Mimořádnému zájmu kupujících se dnes těšila tvorba Josefa Čapka. Plátno Chlapec z ulice se prodalo za 18 milionů korun, když vyvolávací cena byla čtyři miliony korun. Obraz se stal Čapkovým autorským rekordem. Obraz s názvem Touha z roku 1939 se vyvolával za tři miliony korun a prodal se za 10, 9 milionu korun.
Autorský rekord Josefa Lady překonala hojně vystavovaná Zima v technice kvaš na kartonu, která se z vyvolávací ceny 1,7 milionu korun vyšplhala na 6,4 milionu korun. Za obraz Jaro vytvořený stejnou technikou zaplatil obdivovatel Ladova díla 4,1 milionu korun. Obsáhlá kolekce prezentovala průřez tvorbu Emila Filly. Nejranější z nich Pohled na Gruž z roku 1908 vydražil zájemce za 8,1 milionu korun. Zátiší s ovocem a lahví se prodalo za 8,5 milionů korun, cena vyrostla z vyvolávaných dvou milionů korun. V nabídce byly také dvě práce tuší z roku 1938 – Théseus nesoucí krétského býka prodaný za 5,6 milionu korun či Žena se psem, za níž kupec zaplatil 4,08 milionu korun.
Milionové sumy dnes sběratelé zaplatili také za díla Václava Špály, Mikoláše Alše, Václava Radimského či Jakuba Schikanedera. Ve prospěch Centra Paraple šel výtěžek přes 1,5 milionu korun.
Vyvolávací cena Kubištova obrazu dnes byla 25 milionů korun. I pokud by se prodal za ni, byl by prodej autorským rekordem. Nejdražším Kubištovým dílem prodaným v tuzemské aukci dosud bylo dílo nazvané Zátiší vydražené v roce 2013 za 18,49 milionu korun včetně přirážky.
Dnešní obraz do aukce vstoupil s cenou 38 milionů korun, na níž vzrostla v internetovém přihazování. Na sále pak cena vystoupala o více než 60 milionů korun, když v závěru licitovali dva až tři zájemci.
Se stejnou vyvolávací cenou jako Kubištovo dílo se dnes vyvolával obraz malířky Toyen s názvem Samotáři z roku 1934, ten se prodal za 54 miliony korun včetně přirážky.
V případě černobílého obrazu Staropražský motiv jde o vůbec první prodej díla Bohumila Kubišty, jednoho ze zakladatelů české moderní malby z tohoto období. Za více než 20 let se v dražbách objevilo pouze 14 jeho olejů.
Rok 1911, kdy Kubišta Staropražský motiv namaloval, je všeobecně vnímán jako období zásadního zlomu v tvorbě tohoto umělce a nese se ve znamení přehodnocení jeho pařížské zkušenosti. Ta vedla mimo jiné k formulaci vlastní estetiky kubismu založené na myšlenkovém ponoru do vnitřního života reality. Duchovno a ideové podloží tvorby Kubišta vnímal jako neodlučitelné od samotného procesu malby, což také velice zdůrazňoval ve svých písemných projevech publikovaných ve významných uměleckých měsíčnících té doby.
Autor: ČTK