V Paříži zadržela policie asi 120 lidí, v Marseille necelou stovku a v celé Francii v součtu necelých pět stovek. Proti účastníkům nepokojů, které začaly jako protesty po smrti mladíka při silniční kontrole, zasahovalo 45 tisíc policistů, do ulic francouzských měst vyjela i obrněná vozidla. V Bruselu, kam se nepokoje v noci na sobotu také rozšířily, zadrželi policisté kolem sta lidí.
O útocích na své stanice hovořila francouzská policie ve městech Bordeaux na západě země, Saint-Denis a Bonneuil-sur-Marne na předměstí Paříže či Ales na jihu země. Poškozené a vyrabované obchody zůstaly v Paříži, Marseille, Lyonu, Štrasburku, Grenoblu nebo v Saint-Etienne. Demonstranti zapálili také knihovnu v Métách, autobus v Nanterre a v ulicích některých měst hořela auta.
U pošty v Lyonu explodovalo výbušné zařízení, což je vidět na záběrech zveřejněných na Twitteru. Po výbuchu k místu směřovala skupina černě oděných lidí. Z několika francouzských měst je zase hlášena střelba. Ve městě Nimes zřejmě protestující stříleli z brokovnice na kamery, v jedné ze čtvrtí Lyonu hovořili svědci o střelbě do vzduchu.
Policejní představitelé přese všechno řekli webu listu Le Figaro, že situace v noci na sobotu byla lepší než o den dříve. Strážci zákona použili na řadě míst slzný plyn, nad některými městy kroužily vrtulníky.
Ministr Darmanin navštívil policisty v Mantes-la-Jolie západně od Paříže a vyjádřil přesvědčení, že „zvítězí republika, ne výtržníci“. Není si podle něj možné plést několik tisíc delikventů s naprostou většinou francouzských občanů. K ukončení násilností vyzval také kapitán francouzské fotbalové reprezentace Kylian Mbappé, podle něhož je musí nahradit smutek, dialog a obnova.
Francií zmítají nepokoje od úterní smrti mladíka se severoafrickými kořeny, kterého policie zastřelila, když neuposlechl její příkazy při silniční kontrole. V sobotu se uskuteční jeho pohřeb.
Zdroj: ČT