„Toto je náš klíčový postoj, o nějž opíráme všechno. Rizika jsou nyní značná,“ řekl Lavrov ruské státní televizi k údajné snaze snižovat napětí. „Nechtěl bych tato rizika uměle zvyšovat. Mnohým by se to líbilo. Nebezpečí je vážné, skutečné. A my to nesmíme podceňovat,“ pokračoval šéf ruské diplomacie.
Lavrov byl dotázán, jak je důležité vyhnout se třetí světové válce a zda je současná situace srovnatelná s kubánskou krizí z roku 1962, která byla nejnižším bodem americko-sovětských vztahů.
Dodávky západních zbraní na Ukrajinu podle Lavrova znamenají, že NATO je „v podstatě zapojeno do války s Ruskem“. Moskva tyto zbraně považuje za legitimní cíle. Přiznal také, že sklady zbraní na západě Ukrajiny se několikrát staly cílem ruských útoků.
Podle ukrajinského ministra zahraničí Dmytra Kuleby ztratilo Rusko „poslední naději, že svět odradí od podpory Ukrajiny“, napsal na Twitteru. „Znamená to jediné: Moskva cítí porážku.“
Chvástání, zní z Londýna
Náměstek britského ministra obrany James Heappey považuje Lavrovova slova za „chvástání“. „Nedomnívám se, že v tuto chvíli existuje bezprostřední riziko eskalace,“ uvedl Heappey pro BBC. Dodal, že Západ svou podporu Ukrajině pečlivě balancuje, aby se vyhnul přímé konfrontaci s Ruskem.
Ruské ministerstvo obrany minulý týden jako absurdní popřelo tvrzení Washingtonu, že se Moskva chystá použít na Ukrajině taktické jaderné zbraně. Rusko tvrdí, že jaderné zbraně použije jen v případě ohrožení vlastní existence. Zároveň obviňuje Západ, že opatřeními přijatými po invazi na Ukrajinu v zásadě útočí na Rusko.
Také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj předminulý týden varoval, že by se všechny státy měly připravit na možnost, že by ruský prezident Vladimir Putin mohl použít na Ukrajině taktické jaderné zbraně. Putin na konci února nařídil uvést jaderné síly do „zvláštního režimu“ bojové pohotovosti, přičemž nebylo příliš jasné, jaké má tento krok praktické důsledky.
zdroj: ČT24 Zprávy