V pondělí se polsko-běloruskou hranici pokusila překonat skupina několika tisíc migrantů, v úterý větší incidenty z hranic hlášeny nejsou. Tisíce osob však dál táboří na běloruské straně hraniční čáry.
„Utěsnění polské hranice je náš národní zájem,“ uvedl Morawiecki. „Ale dnes je ohrožena stabilita a bezpečnost celé EU. Tento hybridní útok Lukašenkova režimu míří proti nám všem,“ upozornil. „Nedáme se zastrašit a budeme bránit klid v Evropě spolu s našimi partnery z NATO a EU,“ ujistil šéf polské vlády na Twitteru. Odpoledne na mimořádné schůzi Sejmu, dolní komory polského parlamentu, Morawiecki řekl, že „je to první případ za 30 let, kdy je bezpečnost našich hranic tak brutálně napadaná“.
„Situace je velice napjatá, velice obtížná. Očekáváme snahu o trvalou destabilizaci našich hranic tisícovkami migrantů, kteří budou podnikat různé agresivní akce,“ varoval v Polském rozhlase mluvčí ministra pověřeného koordinováním polských tajných služeb Stanislaw Žaryn.
Stanoviska Běloruska a Ruska
Běloruské ministerstvo zahraničí „v předstihu“ varovalo polskou stranu, aby se zdrželo „jakýchkoliv provokací“ proti Bělorusku, kterými by ospravedlnilo případné násilné a nezákonné akce proti migrantům, včetně žen a dětí, uvedla agentura AFP. Připomněla, že na polsko-běloruské hranici podle listu Gazeta Wyborcza přišlo přinejmenším deset migrantů o život, z toho sedm na polské straně hranic.
Kreml v úterý prostřednictvím svého mluvčího vyjádřil znepokojení nad děním na bělorusko-polské hranici a vyzval obě strany k zodpovědnému konání. Mluvčí Dmitrij Peskov také podle agentury Reuters pochválil odborníky z Běloruska, blízkého spojence Ruska, za to, co mluvčí označil za odpovědnou práci na hranici. Peskov před reportéry potvrdil, že Moskva je v této věci v úzkém kontaktu s Minskem.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vyzval země Evropské unie, aby se vyvarovaly dvojích standardů v migrační krizi, která se právě odehrává na hranicích Polska a Litvy s Běloruskem. Šéf ruské diplomacie podle agentury TASS naznačil, že by EU mohla poskytnout Bělorusku podobnou finanční asistenci k zastavení migrace, jako to udělala před lety v případě Turecka. „Nelze uplatňovat odlišné standardy vůči Itálii a Polsku, když Brusel zvažuje, jak se Varšava a Řím chovají k přílivu migrantů směřujících do těchto zemí. Rovněž se zeměmi, odkud uprchlíci přicházejí, je třeba zacházet stejně,“ prohlásil Lavrov.
V Bělorusku podle odhadu polských zpravodajců může v současnosti pobývat 12 až 15 tisíc migrantů. Z toho se nyní přímo u hranic s Polskem nachází okolo čtyř tisícovek migrantů, ale Varšava podle mluvčího předpokládá, že se tato skupina bude zvětšovat.
Běloruský ministr vnitra Ivan Kubrakov podle státní agentury Belta uvedl, že jeho resort nezaznamenal žádné porušení běloruských zákonů ze strany migrantů, kteří se na běloruském území nacházejí legálně. „Utíkají před válkou, snaží se dostat do EU. My jako pohostinná země jsme vždy připraveni všechny přijmout,“ prohlásil.
V úterý spolu jednali Lukašenko a jeho ruský protějšek Vladimir Putin. Běloruská státní tisková agentura Belta informovala, že probírali zejména situaci na bělorusko-polské hranici.
Oba uvedli, že je znepokojuje zvětšení počtu regulérních polských jednotek v oblasti. Běloruské ministerstvo obrany si kvůli situaci na hranici předvolalo polského vojenského atašé.
zdroj: ČT24 Zprávy