Květnové virtuální jednání budou pořádat Spojené státy, Německo, Indonésie, Senegal a Belize. Německo teď předsedá skupině nejvyspělejších zemí G7, zatímco Indonésie je předsednickou zemí skupiny největších ekonomik G20.
„Summit zvýší naše společné snahy ukončit akutní fázi epidemie covidu-19 a připravit se na budoucí hrozby pro lidské zdraví,“ uvedly zmíněné země v prohlášení, které zveřejnil Washington.
Ve čtvrtek představitelé Světové zdravotnické organizace (WHO) podle AFP varovali, že onemocnění může ještě způsobit velké epidemie. „Jsme stále uprostřed pandemie,“ upozornila Maria Van Kerkhoveová z WHO.
Půjde zatím o druhý globální summit o pandemii, která si podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) od svého začátku v prosinci 2019 vyžádala v celém světě životy více než šesti milionů lidí a tvrdě dopadla na světovou ekonomiku. Předchozí podobné celosvětové jednání zorganizoval v září 2021 americký prezident Joe Biden, který během něj vyzýval k rozsáhlejší vakcinaci ve světě.
V USA teď Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zmírnilo varování před cestami do České republiky a dalších zhruba devadesáti zemí světa kvůli pandemii. Všechny tyto země CDC přesunulo do třetího stupně, což znamená, že před cestami varuje pouze ty Američany, kteří nemají očkování proti covidu-19. Po změně výstrahy není v nejvyšším stupni varovaní už žádná země. Obdobnou změnu chystá rovněž americké ministerstvo zahraničí.
V Šanghaji pokračuje extrémně přísný lockdown
Úmrtnost na koronavirus sice ve světě podle agentury AFP výrazně klesla, kvůli jeho šíření ale nadále platí nejrůznější omezení v řadě zemí včetně Číny. Tam jsou v izolaci miliony lidí a pokračuje přísný lockdown v nejlidnatějším čínském městě Šanghaji.
Za posledních 24 hodin přibylo v šestadvacetimilionové metropoli 22 248 případů infekce koronavirem, o den dříve to bylo 24 820. Ačkoli naprostá většina nakažených nemá příznaky nemoci, šanghajské úřady trvají na pokračování přísného lockdownu, který znemožňuje lidem opouštět domovy. Od 10. března město provedlo více než 200 milionů testů na koronavirus, sdělily úřady.
Zatímco se zbytek světa snaží s virem žít, čínské úřady pokračují ve strategii nulového covidu, kdy reagují už na malá ohniska infekce blokováním, hromadným testováním a agresivním sledováním kontaktů. Řada měst v zemi je v současné době částečně nebo úplně uzavřena. Vysoce infekční omikronová varianta však posouvá rigidní čínská opatření na hranici jejich možností, píše DPA.
zdroj: ČT24 Zprávy