Nositelku Nobelovy ceny za mír Su Ťij policie zatkla loni v únoru, kdy se k moci v Myanmaru dostala armáda a svrhla demokraticky zvolenou civilní vládu Národní ligy pro demokracii. Původně byla držena v domácím vězení, poté strávila několik měsíců na tajném místě v metropoli Neipyijtu a v červnu ji úřady přemístily do tamní věznice.
Su Ťij byla obviněna v četných kauzách, první proces s ní začal loni v květnu. Odsouzena už byla k jedenáctiletému trestu za podněcování násilí, nelegální dovoz vysílaček, porušení koronavirových opatření a přijetí úplatků. Čelí také dalším obviněním z korupce, či vyzrazení státního tajemství.
Naposledy byla 15. srpna odsouzena k dalším šesti rokům vězení, když ji soud shledal vinnou ve čtyřech případech korupce.
Její stoupenci obvinění označují za politicky motivovaná, za pokus o její diskreditaci a snahu o legitimizaci vojenské junty. Kromě Su Ťij je v Myanmaru za mřížemi přes 11 tisíc lidí podezíraných z opozice proti armádě.
V červenci nechala vojenská vláda popravit čtyři muže odsouzené k trestu smrti na základě protiteroristického zákona. Ve skupině byl i bývalý poslanec Národní ligy pro demokracii (NLD) a blízký spolupracovník Su Ťij. Popravy vyvolaly rozhořčené reakce z celého světa.