Přes devadesát procent těchto výdajů určuje zákon. Jurečka zatím našel v provozních výdajích škrty za stovky milionů. „Prostě půjdeme na dřeň, opravdu, bude to něco, co nás bude bolet, ale chci to udělat tak, aby to bolelo nás uvnitř toho resortu a aby se to nedotklo lidí,“ plánuje ministr.
Opozice kritizuje nezvýšení platů
V některých resortech ale údajně nejde uspořit výrazné částky. „Je zapotřebí naši armádu modernizovat a plnit závazky vůči Severoatlantické alianci, ale i vůči sami sobě, protože vnímáme tu realitu. Bezpečnější svět bohužel nebude,“ říká ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
„Jsme sice velký resort s velkým rozpočtem, ale velká část toho rozpočtu jsou naprosto mandatorní (povinné) výdaje,“ hájí svůj obor ministr školství Petr Gazdík (STAN). Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ale zdůrazňuje odhodlání všech členů kabinetu šetřit. „Není to tak, že se ministři podvolí. Je to ambice celé vlády.“
Opoziční strany kritizují fakt, že první škrty dopadly na statisíce státních zaměstnanců. „Nebolely lidi? Nebolely? To, že se vlastně zmrazí a sníží platy. Nebolí to lidi, když je inflace šest procent?“ ptá se šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.
„Okamžitě sáhli na platy policistům, hasičům, pracovníkům v sociálních službách,“ kritizuje předseda SPD Tomio Okamura. Vláda chce Poslanecké sněmovně předložit návrh státního rozpočtu na letošní rok nejpozději na začátku února. Poslanci o něm chtějí hlasovat během března.
zdroj: ČT24 Zprávy