O meteoradarech jistě všichni z nás alespoň někdy slyšeli, minimálně u aplikací pro předpovědi počasí. Jedna ze základních metod sledování počasí a vyhodnocování jevů spojených s chováním atmosférického tlaku a vody v různých skupenstvích. Na základě například porovnání situací z minulosti se dá docela přesně určit vývoj povětrnostních podmínek. Existuje celoevropská síť základních meteoradarů, jejichž data si mezi sebou meteorologové sdílí. Díky takové síti máme docela dobrý přehled o chování počasí, a dokážeme bezpečně určit například bezpečné přeletové koridory.
Zatímco zavedení 5G sítí je zatím ještě v plenkách, nový Wi-Fi standard byl oficiálně spuštěn již tento týden. V pondělí oznámila organizace Wi-Fi Alliance, že začne nabízet certifikace Wi-Fi 6 výrobcům příslušných zařízení. V praxi to bude znamenat, že se aliance postará o to, aby všechna Wi-Fi 6 zařízení odpovídala stejným technickým standardům. Zařízení, která tato standardy budou splňovat, budou viditelně opatřena odpovídajícím znakem (například na obalu), podle kterého uživatelé snadno poznají kompatibilitu s Wi-Fi 6.
Co je na standardu Wi-Fi 6 tak skvělého?
Wi-Fi 6 je – velmi zjednodušeně řečeno – verze Wi-Fi připojení, které používáte již více než deset let, jen s tím rozdílem, že tato “generace” je rychlejší a mnohem účinnější. Podobně jako mobilní internet pokročil do 3G ke 4G (a pomalu směřuje k 5G), vyvíjí se postupem let také Wi-Fi standardy.
Internet nabízí čím dál více, a stejně tak rostou také naše požadavky na to, co by naše síť měla umět – ať už je to hraní online her nebo streamování filmů ve 4K kvalitě. Pro běžného uživatele bude jistě klíčovou informací to, že Wi-Fi 6 nabízí oproti předchozím standardům o poznání vyšší rychlost. Podle testů magazínu CNET dokáže Wi-Fi 6 v rychlosti stahování překonat průměr až o 1000 %.
Kromě rychlosti má ale Wi-Fi 6 ještě řadu dalších výhod. Podle Wi-Fi Alliance například vykazuje o poznání lepší výkon i v prostředí, kde se k jedné jediné síti připojuje velké množství různých zařízení.
Wi-Fi 6 je tu. A zároveň není.
Výše uvedené vlastnosti znějí opravdu skvěle. To, že byl standard Wi-Fi 6 oficiálně spuštěn ale neznamená, že si ho okamžitě můžeme všichni začít užívat. Stejně jako jakoukoliv jinou technologickou novinku i Wi-FI 6 čeká relativně dlouhá doba, po kterou budou příslušná zařízení postupně nový standard přijímat. Řada společností se pochopitelně na příchod Wi-Fi 6 připravovala delší dobu a ve svém portfoliu již teď mají výrobky s podporou nového standardu – namátkově můžeme jmenovat například společnost Netgear a její routery nebo třeba smartphony Samsungu Galaxy S10 či iPhone 11.
Nemůžeme také čekat, že rychlost stahování v naší běžné domácnosti začne s příchodem Wi-Fi 6 dosahovat závratných výšin. V tuto chvíli jsou sice v prodeji zařízení, kompatibilní s tímto standardem, vaše očekávání v tomto směru může ale zmařit váš poskytovatel internetu, respektive hodnoty, které v rámci svého nabízeného připojení a vámi vybraného “balíčku” nabízí. Zjednodušeně řečeno – příchod Wi-Fi 6 nemusíte na vlastní kůži za běžných podmínek nijak pocítit.
Letošní rok se tedy spíše než ve znamení hromadně využívaného bleskurychlého internetu ponese ve znamení postupného důkladného přizpůsobování a přípravě na plné rozvinutí nové infrastruktury, a opravdu výrazné výsledky na sebe mohou nechat čekat klidně i několik let.
Zdroj fotografií: Unsplash