Na tento týden připadá takzvaný tučný čtvrtek – jeden z dní tradičního masopustu, který předznamenává období předvelikonočního půstu. Na která data připadá masopust 2023, jaké jsou masopustní tradice a masky, a jak vypadá příprava na půst v dalších částech světa?
Loučení s masem
Není náhodou, že má masopust ve svém názvu slovo „maso“. Masopust je totiž tři dny trvající svátek, který končí na Popeleční středu – tedy ve chvíli, kdy začíná křesťanský předvelikonoční půst. Podle některých teorií znamená masopust „opouštění masa“, jiné teorie hovoří o variantě „maso do sebe pusť“, kdy se lidé před zahájením půstu naposledy pořádně najedí masa a dalších dobrot. Podobnou etymologii má slovo karneval, které nejspíš pochází z italského „carne levare“, tedy „dát pryč maso“. Součástí masopustu jsou bujaré oslavy, průvody s maskami a hodování, na kterém nechybí specifické tradiční pokrmy. V současné době máme masopust spojený se zahájením křesťanského velikonočního půstu, oslavy předjaří ale sahají ještě hluboko do předkřesťanských dob.
Na řadě míst ve světě se v tomto období konají nejrůznější karnevaly – známý je například karneval v Riu de Janeiru nebo v italských Benátkách. V některých italských regionech je součástí masopustní tradice házení pomeranči, nechybí také typické masky. Karneval se koná také v německém Kolíně nad Rýnem nebo ve Francii.
Fašank i končiny
Masopust se slaví na mnoha místech naší republiky, a oslavy mají často své vlastní krajové názvy, jako například fašank nebo končiny. Charakter oslav je víceméně stejný – hodování, taneční zábavy, veselé průvody s maskami a často také první svatby v roce. Součástí masopustu bylo jeho typické ukončení, kdy v noci před Popeleční středou ponocný zatroubil na roh a rychtář účastníky oslav vyzval k tomu, aby se odebrali do svých domovů. Popeleční středou pak začínal více či méně přísný půst. Součástí masopustních oslav jsou na mnoha místech také průvody, na kterých nechybí typické masky – například medvěd, kůň nebo stařenka s nůší. Někdy se masopustního průvodu účastní muž, převlečený za ženu nebo třeba maska kominíka. V některých regionech je součástí masopustních oslav zakopávání basy, vynášení masky Masopusty a další tradice. Oslavy masopustu by měly končit před půlnocí na masopustní úterý.
Masopust 2023
Masopust 2023 začíná ve čtvrtek 16. února – jedná se o takzvaný Tučný čtvrtek. Masopustní neděle 2023 připadá na 19. únor, po ní následuje masopustní pondělí. Závěr masopustu pak připadá ne úterý 21. února, po kterém následuje Popeleční středa. Masopust 2023 se bude slavit i ve Středočeském kraji. Obyvatelé Nymburska se mohou 19. února zúčastnit Nymburského masopustu s průvodem masek a hody, Pražané se mohou těšit na Žižkovský masopust, který se koná 18. února na náměstí Jiřího z Poděbrad, v prostorách Infocentra Prahy 3 nebo třeba v Atriu na Žižkově. Navštívit můžete také Kbelský masopust, a to 18. února od 13.00 hodin nebo se přijít podívat na 29. břevnovský masopustní průvod, který vychází 21. února v 16.00 hodin od křižovatky Bělohorská – Pod Královkou. Oblíbeným je také Mělnický masopust, který se letos koná 19. února od 14:00 hodin na náměstí Míru.
Zdroj obrázků: Unsplash, Pexels, Wikipedia