Bez internetu si to už dnes dokáže málokdo představit. Díky němu lidé nakupují z pohodlí domova, jsou v kontaktu s přáteli, hledají lásku, pracují či se vzdělávají nebo baví. Velmi výraznou funkcí internetu, na kterou jsme si v posledních letech zvykli, je poskytování informací. V tomto případě platí rčení, že internet je dobrý sluha, ale zlý pán, snad ještě více než jindy. Během pár vteřin, můžeme získat téměř jakoukoli informaci, kterou chceme, bohužel také řadu těch, o které nestojíme. Kromě rizika přehlcení informacemi, jsou zde i další negativa. Jedním z největších, je pak možnost zveřejnit cokoli. Hoaxy, fake news, nepřesnosti, dezinformace.
V jednom z minulých článků jsme se věnovali hrozbám na internetu, domnívám se, že výše uvedené do hrozeb také patří. Pokud si nedáme dobrý pozor, můžeme se snadno stát obětí lži či manipulace, a navíc ji nevědomky šířit dál. Sociální sítě jsou pro to ideálním prostředím. Pro autora příspěvku s takovým obsahem je to velmi snadné, vypustí do světa informaci, často s poutavým titulkem, zajímavou fotkou a aktuálním, mnohdy kontroverzním, tématem. Stačí ji zveřejnit na správném místě, o další rozšíření se pak postarají sami příjemci příspěvku. Důvody mohou být různé, od nevinného vtípku pro zábavu, po snahu někoho nebo něco očernit.
Kromě situace kolem koronaviru, je pravděpodobně aktuálně nejčastějším tématem tohoto typu příspěvků politika, konkrétně blížící se volby. Slova vytržená z kontextu, překroucené body programu, chybná interpretace, upravené fotografie nebo úplné lži a výmysly. Je velmi snadné nasadit ostatním do hlavy pochybnosti, a to i když později dojde k uvedení informace na pravou míru, či k omluvě.
Otázkou zůstává, jak se k této hrozbě postavit. Jediným řešením je uplatňovat kritické myšlení a k tomu vést i generaci současných dětí. Protože to je dovednost, bez které se v dnešním, a především v tom budoucím, světe neobejdou. Číst nejen nadpis, zjistit si zdroj tvrzení, vyhledat další zdroje, porovnat je, seznámit se s kontextem či nesdílet nic neověřeného. Může se to zdát jako náročná a zdlouhavá práce, rozhodně se vyplatí. A to nejen před volbami. Je to pravděpodobně jediná cesta, jak se v moři informací neutopit.