Lidovci dnes budou na návrh části regionů znovu rozhodovat o termínu volebního sjezdu. Kritici předsedy Mariana Jurečka chtějí, aby se sešel na jaře, jak se původně uvažovalo – nikoli v říjnu, jak schválilo vedení. Nespokojenost s rozhodnutím vyšla najevo po kauze neukončeného večírku na Jurečkově ministerstvu práce a sociálních věcí 21. prosince 2023, tedy v den tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Širší vedení Jurečku sice podpořilo, českobudějovická organizace ale následně požádala o změnu termínu sjezdu. Celkem se pro jarní možnost obměny vedení v anketě ČTK vyslovily tři kraje.
Když se Jurečka hájil v úterý 9. ledna před užším vedením strany, dal svou stranickou funkci k dispozici. V tajném hlasování ho jako předsedu strany i jako ministra výbor podpořil, a to s ohledem na pracovní výsledky předsedy. Spekuluje se, že by Jurečka mohl postupovat obdobně i dnes. Celostátní konference, která čítá zhruba stovku straníků, nemá kompetenci předsedu odvolat ani zvolit. V případě Jurečkova odstoupení by mohla pověřit vedením strany dočasně některého z místopředsedů.
Z reakce regionů vyplývá, že velká část jich za předsedou stojí, nepřeje si ani přesun sjezdu na dobu před evropskými a později krajskými a senátními volbami.
Preference lidovců nedosahují podle průzkumů veřejného mínění pěti procent potřebných pro vstup do Sněmovny. Veřejnost hodnotí negativně i Jurečkovo osvětlování okolností večírku. Že by měl rezignovat na post poslance, si myslí necelá třetina (30 procent) dotázaných v tento týden publikovaném průzkumu agentury Median pro Český rozhlas.
„Stejné množství respondentů říká, že by měl rezignovat na post předsedy KDU-ČSL. Že by měl úplně odejít z veřejného života, si myslí přibližně pětina dotázaných,“ citoval server iRozhlas.cz výzkumníka agentury Ivana Cukera. Víc než polovina dotázaných, 56 procent, se domnívá, že by měl Jurečka rezignovat na funkci ministra.
Autor: ČTK