Zpráva ČTK: Lidé si v Praze připomněli Čechoslováky, kteří za druhé světové války sloužili v britském Královském letectvu (RAF). Na Klárově jejich památku uctili zástupci politiky, armády, britské, polské a slovenské ambasády i příbuzní. Po položení věnců řečníci v projevech oceňovali odvahu letců, někteří také vybídli k pomoci spolupracovníkům českých vojáků v Afghánistánu. V pátek uplynulo 76 let od oficiálního návratu stíhačů z 310., 312. a 313. stíhací perutě RAF.
„Před začátkem druhé světové války z rozhodnutí našich spojenců, kteří jakýsi pomyslný evropský světový mír dali výše než je spojenectví s malým národem, došlo k tomu, že jsme přišli o svoji zemi o svoji svobodu a samostatnost a zároveň to stejně dopadlo špatně,“ uvedl v projevu předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). „Winston Churchill tenkrát to chování velmocí charakterizoval svým známým výrokem: ‚Volili jsme mezi hanbou a válkou, zvolili jsme hanbu a máme hanbu a válku,“ dodal politik. Doplnil, že příslušníkům našich ozbrojených sil pak nezbylo než hledat možnosti, jak bojovat proti nepříteli a jednou z nich bylo i působení v Královském letectvu a zapojení do bitvy o Anglii, čímž přispěli k porážce fašismu.
Vystrčil následně připomněl, že Britové na Čechoslováky nezapomněli, podotkl, že naši letci mají mimo jiné v Británii své památky a pomníky. „Jinými slovy, ti, kteří bojují společně za svobodu se neopouští a nezapomíná se na ně. A to je dle mého názoru dnešní velmi aktuální a současné svědectví k tomu, jak bychom se dneska měli ke svým spojencům, k tlumočníkům v Afghánistánu a k dalším chovat my, protože pokud tak neučiníme, tak to první, co sklidíme je hanba, to druhé co může přijít, je potom ještě něco horšího,“ uzavřel Vystrčil.