Lékárníci v Anglii by nově mohli předepisovat některé léky, má to ulevit ordinacím

„Se všemi těmito pacienty se už potkáváme, ale jsme omezeni v tom, co pro ně můžeme udělat. Takže to nakonec umožní, aby byla poskytnuta léčba, která pomůže předejít zhoršení běžných stavů a doufejme, že lidé pak nebudou později potřebovat složitější léčbu,“ vysvětlila lékárnice Thorrun Govindová.

Lékaři zároveň ujišťují, že by vážnější onemocnění nezůstala bez povšimnutí – změna by naopak zdravotníkům umožnila věnovat každému z pacientů potřebný čas navíc. Větší pravomoci by přitom nebyly přínosem jen pro občany, ale i pro samotné lékárny. Spousta z nich už totiž musela kvůli vysokým cenám léků a inflaci své provozy zavřít, dalším asi třem tisícům to podle britských úřadů hrozí.

Předseda českého Sdružení praktických lékařů Petr Šonka označil britský plán za zarážející. V českých podmínkách by podle něj takové opatření nedávalo smysl. „Je možné, že v Británii je zdravotnictví tak přetížené, že už nemají praktici prostor pro akutně nemocné pacienty, ale to myslím v České republice neplatí,“ dodal.

Lékárníci u nás podle Šonky mají své pravomoci a mohou lidem pomáhat se samoléčbou. Pokud ale nezabere, měli by je poslat k lékaři. Předepisovat léky na akutní onemocnění je podle něj mimo kvalifikaci zaměstnanců lékáren. Zmínil také, že by v takové situaci nebyl dostatek soukromí k důkladnější konzultaci.

Zdroj: ČT