Zpráva ČTK: Navržené priority budoucí vlády v diplomacii potvrzují, že se česká zahraniční politika dlouhodobě vyznačuje velkou mírou kontinuity. Na dotaz ČTK to dnes uvedl končící ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Ve výčtu priorit by akcentoval Německo jakožto jednoho z klíčových strategických partnerů.
Zahraniční politika nově vznikající vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN se bude podle dnes podepsané koaliční smlouvy opírat o ukotvení v Evropské unii a Severoatlantické alianci (NATO). Kabinet chce podporovat demokracii a lidská práva nebo rozšíření EU zejména na západní Balkán, profesionálně připravit předsednictví ČR v Radě EU nebo revidovat vztahy s Ruskem a Čínou. Důležité podle nové vlády budou vztahy se sousedy, strategické partnerství s Izraelem či prohlubování spolupráce s Tchaj-wanem, Japonskem či Jižní Koreou.
„Vítám, že je potvrzeno strategické partnerství s Izraelem a význam spolupráce s V4. Velkou příležitostí je aktivnější zapojení do iniciativy Trojmoří, bude ale záležet, jak konkrétně se větší angažovanost ČR bude projevovat,“ poznamenal Kulhánek.
Důležitým úkolem české diplomacie bude i nastavení vztahů k Rusku a Číně. Podle Kulhánka bude také potřeba dobře nastavit vztahy s nově vznikající vládou v Berlíně a dále rozvíjet plán strategického partnerství, které má Česko s Německem uzavřené.
„Předpokládám, že detailně své představy k zahraniční politice přiblíží nová vláda v podobě aktualizace strategických dokumentů, včetně zahranicně-politické koncepce,“ dodal Kulhánek.
V nové vládě by kromě ministra zahraničí měl být též post ministra bez portfeje pro evropské záležitosti. V souvislosti s vedením diplomacie se nejčastěji hovoří o bývalém pirátském poslanci Janu Lipavském. Pozice ministra pro EU připadne STAN, podle předsedy hnutí Víta Rakušana je na ni více adeptů. Radní Olomouckého kraje a český zástupce v Evropském výboru regionů Radim Sršeň ČTK potvrdil, že je jedním z nich.