Zatímco některým název obce Kněžice vůbec nic neříká, jiným se okamžitě automaticky vybaví přívlastek „první energeticky soběstačná obec“. Díky čemu si Kněžice získala toto chvályhodné označení a čím se vlastně tato na první pohled nenápadná středočeská obec, nacházející se v okrese Nymburk, může pochlubit?
Historie a současnost
Obec Kněžice se nachází ve Středočeském kraji v okrese Nymburk nedaleko Městce Králové. Historie této malé středočeské obce se začala psát v roce 1925, a právě z této doby pochází historicky vůbec první zmínka o ní. Kněžicí prochází silnice Kolín – Městec Králové – Kněžice – Jičíněves, mezi její pamětihodnosti patří například kostel svatého Petra a Pavla. Obec Kněžice se ale v posledních letech nezapsala do povědomí veřejnosti kvůli svým pamětihodnostem, ale díky způsobu, jakým hospodaří a nakládá s elektrickou energií. Není to tak dávno, co Kněžici dokonce osobně navštívil současný premiér Petr Fiala, který se o obci následně pochvalně zmínil v jednom ze svých příspěvků na sociální síti Twitter.
Na návštěvě ve středočeských Kněžicích.
Kněžice jsou první obec v ČR, která je energeticky nezávislá a vyrábí si pomocí bioplynové stanice sama teplo a elektřinu. V dnešní době můžou Kněžice sloužit jako inspirace pro další obce. pic.twitter.com/xTFRRC4OkD
— Petr Fiala (@P_Fiala) May 2, 2022
Kněžice, energeticky soběstačná obec
Cesta obce Kněžice k výše zmíněnému titulu začala již v roce 2007. kdy zde bylo v rámci programu Energeticky soběstačná obec Kněžice uvedeno do provozu jedinečné technologické zařízení, které využívalo obnovitelné zdroje energie. Zmíněné zařízení funguje na principu likvidace biologického odpadu, který následně dokáže efektivně proměnit v teplo a elektrickou energii. Obec se díky tomu může pochlubit nejen energetickou soběstačností, ale také ohleduplností vůči životnímu prostředí.
Starostou obce Kněžice je již dvacátým rokem Milan Kazda, který kromě jiného stál také u zrodu zmíněné bioplynové stanice, díky kterým sklidila Kněžice nejedno ocenění. Bioplynová stanice disponuje třemi velkými kruhovými nádržemi a dvojicí kotlů na biomasu. Tato sestava se pak stará nejen o přísun elektrické energie, ale také o vytápění v zimě. Benefity tohoto zařízení jsou jasné: snížení nákladů na kanalizaci, zdroj tepla, finančně výhodný zdroj elektřiny a v neposlední řadě také ekologická účinnost.
Toto řešení, byť s velkou vstupní investicí, přineslo Kněžici podle dostupných údajů úspory ve výši zhruba 45 milionů korun. Náklady činily 138 milionů korun, část jich ale pokryly granty z Evropské fondu pro regionální rozvoj a Státního fondu životního prostředí.
Zdroj fotografií: Wikipedia