Jaro – čas mláďat. Proč se vyvarovat zbytečných doteků a smrtícím snahám o záchranu.

Jarní měsíce jsou neodmyslitelně spjaty se zrozením nového života. V tomto ročním období je proto více než kdy jindy pravděpodobné, že potkáme mláďata divokých zvířat. Bohužel každoročně přibývá případů, kdy v dobré víře a s přesvědčením, že zvíře zachraňují lidé na mládě sáhnou, nebo ho dokonce odnesou a bohužel mu tak jeho osud zpečetí. Jak tedy poznat, že je mládě opravdu opuštěné a je třeba mu pomoci? Níže se dočtete, jak přesně v této situaci postupovat, abychom zvířeti neublížily a aby pro něj naše počínání bylo co nejšetrnější.

 

Proč se nedoporučuje sahat na mláďata divokých zvířat?

 

Sahání na mláďata divokých zvířat není doporučováno hned z několika důvodů. Matky zvířat mohou být velmi ochranářské a agresivní vůči lidem, kteří se pokoušejí přiblížit se k jejich mláďatům. Jejich první reakce může být útok, protože se snaží chránit svá mláďata. To může být nebezpečné jak pro lidi, tak pro samotné zvíře. Mláďata divokých zvířat jsou často velmi zranitelná a citlivá na stres. Lidé mají jinou bakteriální a virovou flóru než divoká zvířata, a proto mohou přenášet nákazy, které by mohly být pro mláďata smrtelné. Doteky nebo manipulace s mláďaty mohou také narušit jejich přirozené prostředí a způsobit jim značný stres. Sažení na mláďata může mít negativní dopad na jejich přežití a schopnost přežít ve volné přírodě. Mláďata divokých zvířat musí získat dovednosti a schopnosti, které potřebují pro přežití, a to nejlépe v přirozeném prostředí s minimálním zásahem lidí. Pokud jsou příliš ovlivněna lidmi, mohou ztratit svou divokost a stát se závislými na člověku, což by jim mohlo bránit v budoucím přežití. Existují také zákony a předpisy, které zakazují nebo regulují zásahy do života divokých zvířat. Dotýkat se či manipulovat s mláďaty divokých zvířat může být protiprávní a může mít právní následky.

 

Jak se zachovat? když najdu opuštěné mládě v přírodě? Kdy a jak na něj sáhnout?

 

Pokud najdete opuštěné mládě v přírodě, je důležité postupovat opatrně a zohlednit několik faktorů. Zde je několik kroků, které můžete učinit: Zůstaňte v klidu: Pokud narazíte na opuštěné mládě divokého zvířete, zůstaňte klidní a udržujte tiché prostředí kolem něj. Vyhněte se hlučným zvukům, gestům či činnostem, které by mohly zvíře vystrašit.

Pozorujte z bezpečné vzdálenosti: Zůstaňte na bezpečné vzdálenosti a pozorujte mládě. Některá zvířata, jako jsou například srny nebo zajíci, nechávají svá mláďata často samotná a vrací se pro ně později. Je možné, že matka je v blízkosti, i když ji nevidíte. Proto je důležité, abyste se nepřibližovali příliš blízko. Kontaktujte místní odborníky: V případě, že jste si jisti, že mládě je osamocené nebo v ohrožení, kontaktujte místní organizace zabývající se péčí o divoká zvířata, jako jsou ochranné stanice pro zvířata nebo místní úřady ochrany přírody. Poskytnou vám potřebné rady a informace o tom, jak postupovat dál. Sáhněte na mládě pouze ve vyjímečných případech: Obecně platí, že byste se neměli dotýkat nebo manipulovat s divokými mláďaty. Mějte na paměti, že jejich matka je často nejlepší péčí, kterou mohou dostat. Sáhněte na mládě pouze tehdy, pokud vám místní odborníci na ochranu přírody řeknou, že je to nezbytné nebo pokud je zvíře v akutním ohrožení života.

Seznam některých záchranných stanic, které lze kontaktovat a požádat o radu:

 

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/images/search/divo%c4%8d%c3%a1k%20sele/