Jarní úklid aneb Ukliďme Česko

S prvními jarními dny v mnoha domácnostech probíhá jarní úklid. Umýt okna, vytřídit skříně nebo vymést prach a pavučiny i z těch velmi těžce dostupných míst. Chceme tím pravděpodobně vyhnat zbytky zimy a pustit k sobě co nejvíce slunečních paprsků. V uklizené domácnosti se pak cítíme mnohem lépe. Ale to „naše místo“ není jen náš byt nebo dům, máme i jiná oblíbení místa – městský park, lesík na kraji města nebo zákoutí u řeky. Neměli bychom na ně při úklidu zapomínat. A to nejen na jaře. A protože s podporou jde všechno lépe, vznikla iniciativa Ukliďme Česko. Jedná se o dobrovolnickou úklidovou akci, jejímž hlavním cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a ostatní nepořádek. Dalším cílem, bezpochyby neméně důležitým je poučit širokou veřejnost o závažnosti černých skládek a odpadu v přírodě, oživit témata diskuze o odpadech a recyklaci a takto vlastnímu vzniku skládek předcházet. Projekt vychází z myšlenky, že ti, co jednou uklízeli, už další nepořádek dělat nebudou.

 

První ročník proběhl v roce 2014 a od té doby probíhá pravidelně dvakrát ročně. Letos vychází hlavní jarní úklidový den na sobotu 2. dubna, podzimní pak na sobotu 17. září. K těmto datům jde hlavní mediální podpora, ale úklid lze samozřejmě zorganizovat i v jiný termín.

 

A jak se do akce zapojit? Při každé úklidové akci je jednou z nabízených funkcí organizátor úklidu. Ten má na starost organizaci úklidu, a především koordinaci dobrovolníků v dané lokalitě. V současné chvíli už není možné se stát organizátorem jarního úklidu, ale již nyní se můžete na tuto pozici hlásit na úklid podzimní. Prvním krokem, který musíte udělat je registrace, na jejímž základu pak lze objednat úklidová materiál, především pytle a rukavice.  Kromě toho organizátor určuje termín a místo úklidu, zajišťuje odvoz odpadu, komunikuje s organizačním týmem a v neposlední řadě se účastní vlastního úklidu a stará se o jeho hladký průběh. Součástí je také trocha administrativy v podobě závěrečného reportu. Není to ale nic složitého, co by vás mělo odradit. Od organizace pak dostane úklidové pomůcky pro dobrovolníky, podporu v případě obtížné komunikace s úřady, propagaci a nezbytné know how, jak postupovat před úklidem, během něj, i po něm.

 

Ostatní možnosti jsou stále dostupné pro všechny. Pokud se chcete zúčastnit osobně, je pro vás správná volba role dobrovolníka. Zde je opět prvním krokem registrace, která kromě uvedení osobních údajů obsahuje lokalitu, ve které se úklidu chcete zúčastnit. Vaším úkolem pak bude, přijít ve správný čas na správné místo, řídit se bezpečnostními pokyny a nasbírat co nejvíce odpadu. Potřebné pokyny obdržíte od organizátora pro danou lokalitu. V případě, že se osobně zapojit nechcete nebo nemůžete, lze k úklidu svých oblíbených míst přispět jejich zmapováním a nahlášením. K tomu vám pomůže aplikace ZmapujTo. Černou skládku jednoduše vyfotíte, nahrajete do aplikace a vyznačíte místo na mapě. Informace pak putují k obcím a vlastníkům daných pozemků. První verze aplikace byla spuštěna již v roce 2012, o dva roky pak byla aktualizována. Kromě černých skládek můžete skrze aplikaci oznamovat také poškození vozovky, nefunkční veřejné osvětlení nebo rozbité herní prvky na dětském hřišti. V aplikaci také vidíte ostatní hlášení, která byla přidána a jaký je jejich aktuální stav. Tedy jestli jsou zatím jen oznámena nebo již jsou v řešení či vyřešena. K dispozici je také seznam subjektů, které danou aplikaci využívají, vy tak můžete zkontrolovat, jestli mezi ně patří i vaše obec.

 

Další formy zapojení do projektu, které nevyžadují vaši přímou účast, jsou finanční a materiální podpora nebo mediální partnerství. Registrační formuláře k jednotlivým funkcím i další informace naleznete na webových stránkách projektu https://www.uklidmecesko.cz/.

 

Zapojit se může opravdu každý, všechny věkové kategorie, ze všech koutů České republiky. Kromě jednotlivců se zapojují i zájmové skupiny, školy, organizace, firmy či celé obce. V roce 2021 přidalo ruku k dílu celkem 75 450 dobrovolníků a proběhlo téměř dva a půl tisíce úklidů, a to i přes to, že podmínky organizace byly ztížené, aby mohla být dodržena všechna bezpečností a hygienická opatření související s pandemií.

Pravděpodobně se vám během čtení článku vybavovala místa ve vašem okolí, která by trochu úklidu a péče potřebovala. Pokud ano a vy máte chuť jim věnovat svůj čas a energie, určitě neváhejte a k nějaké úklidové partě se přidejte. Uděláte dobrý skutek pro přírodu, ale díky pohybu na čerstvém vzduchu také pro sebe. Navíc se potkáte s lidmi, kterým také není lhostejné, v jakém žijí prostředí.