Ve světě IPTV platforem vznikají nové příběhy, které budou mít dopad na naše služby a tím i celého podnikání. Čeká nás evoluce, kterou, ostatně, zažívá celý svět konzumace mediálního obsahu. Divák je náročnější, je stále připravenější za kvalitní obsah platit a zejména u mladších generací přestává rozumět tomu, na co jsme mi vychovaní na CRT obrazovkách navyklí – dívat se na to, co právě dávají v „bedně“. Proč také, když na Netflixu, Youtube, HBO nebo jiných streamovacích platformách je vůbec nic neomezuje?
Důsledkem změny chování konzumentu podpořené nutností trávit před obrazovkami v podstatě celé dny kvůli pandemickým opatřením byl ještě větší odliv televizních diváků k režimu odloženého vysílání a migrace k technologiím, které odložené sledování umožňují.
Rostoucí poptávka po řešení, ve kterém je možné obchodní sdělení a selfpromo přetáčet nehraje televizním domům do karet. Je to logické, přicházejí o peníze.
Odhady některých televizí ukazují, že až 70% diváků sledujících televizi ze záznamu v režimu odloženého vysílání alespoň části reklamních bloků přeskakují. Obraně IPTV platforem ale nenahrává ani logika měření zásahu reklamního obsahu v televizním vysílání. Sledování programů a tím i reklam je totiž v České republice měřené asi 4 tisíci peoplemetry, které jsou inzerenty pravidelně vyhodnocovány. Měření má pevně stanovená pravidla, například reklama sledovaná tři dny po vysílání se vůbec nezapočítává. Stejně jako reklama sledovaná při převzatém vysílání v jiné nežli cílové zemi, což zdánlivě nesouvisí. Jenomže pouze zdánlivě. Všechna uvedená fakta ukazují na nutnost najít řešení. Na druhou stranu – klasické televizní vysílání už dávno nemá monopol na zábavu a musí vylepšovat něco, čemu se v retailovém businessu říká „uživatelský zážitek“. A to chce úplně jiný přístup.
Při Sekci IT a telekomunikací Hospodářské komory ČR vznikla před zhruba třemi lety Pracovní skupina, určená k nalezení vhodného technického řešení použitelného napříč celým trhem. Zadání bylo jednoduché: najít řešení, které umožní značkovat obsah a sdělit tak platformám:
- začátek a konec pořadu (EPG nic neřeší, vysílání je na vteřinu přesné možná pouze u večerních zpráv)
- začátek a konec obchodních sdělení
- případně intro pořadů
Součástí výše zmíněné pracovní skupiny byla také skupina programátorů ze společnosti Nangu, která představila koncept řešení přijatelný pro provozovatele IPTV platforem a také pro mediální domy – Tivio.
Jak to funguje:
V režimu odloženého sledování tak bude možné určitý typ vysílání – v zásadě na přání televize a rozsahu jejich práv k danému obsahu – nahradit jiným obsahem. Představte si uživatelský zážitek, kdy se díváte na dvouhodinový film a nemusíte každých patnáct minut koukat na reklamu propagující výrobky, které absolutně nepotřebujete. SW wrapper mezi UI a přehrávačem totiž odevzdává (anonymizovaná) metadata o obvyklé skladně programu v danou dobu vysílání, která umožní mnohem lépe reklamu cílit. Podobně jako na Youtube – cílená
reklama, která vás pravděpodobně zajímá, má podobný užitek pro inzerenty jako plošně vysílané reklamy s pouhým odhadem podle typu vysílaného pořadu. Reklamy tak může být podstatně méně – a lze ji v extra placených službách nevysílat vůbec. Třešničkou na dortu je možnost přeskakovat intra jako například u Netflixu.
Tivio, anebo podobné koncepty, ukazují na jednu z možných cest kupředu. Mediální domy mají nepříjemné nástroje, které by mohly použít: neustále rostoucí cena za možnost nelineárního vysílání, případně snaha domluvit si na „lepší“ ceně pouze pro preferované platformy. To ale není v jejich zájmu, situace by se mohla otočit. Dobré řešení pro všechny strany, lepší konkurence Netflixu a dalším mamutím streamovacím platformám a všeobecná dostupnost. A nakonec také vůli další možné monetizaci reklamních sdělení například při vysílání na Slovensku.